| Chetys a întrebat:

Buna,ajutati-ma cu un sfat, am tras curent la scoala si sunt mai sensibila, mi s-a umflat maseaua ..prima data doar m-a durut,destul de tare,am luat ibrofen,mi a trecut,am putut dormi, dimineata am vazut ca este umflata, putin ..nu am bagat de seama, dar maseaua inca ma durea, asa ca am.luat un plic de Aulin, maseaua nu ma mai doare, insa s-a umflat si mai rau ..nu pot merge saptamana ce vine la stomatolog pentru ca nu sunt acasa, ce antibiotic imi sfatuiti sa iau? Sunt minora, am 17 ani,daca imi spuneti care este mai bun,dati-mi si niste sfaturi pentru el,la cat timp sa-l iau,dau funduta, multumesc. Fara glume idioate, ca nu-si au rostul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Poti lua un algocalmin.

| KodrutZ a răspuns:

Parintii tai ce pazesc? De ce bagi timpenii in tine fara rost ca sa nenorocesti ficatul si aruncii cu banii aiurea? Pentru masele inflamate, un remediu cu pret ridicol (practic moca) si EXTREM de eficient e varza. Iei o frunza de varza, o speli bine, o crestezi un pic cu cutitul sau o zdrobesti un pic ca sa lase zeama si o tii in gura.
Foarte serios, nu glumesc, am avut si eu probleme cu o masea care se mai umfla. Cert e ca trebuie' sa te duci totusi la doctor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Maseau umflata si durerile sunt simptomele cele mai probabile pentru o infectie. Treaba cu trasul curentului e o scuza babeasca pentru probleme medicale.

Nu putem sa iti spunem noi ce antibiotice sa iei. Antibioticele se prescriu de medic si se elibereaza cu reteta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De la "curent" NU se inflamează gingia!
Te dor dinţii, urechea, etc.

Cel mai probabil, ai un abces dentar ( puroi la o masea/dinte ) şi NU-l poţi trata "acasă".
Cel mult, poţi să-ţi pui o compresă cu apă rece pe maxilar ( în exterior, pe faţă ) în zona unde este inflamaţia/abcesul.

TREBUIE să mergi la medicul stomatolog pentru a vedea care este motivul acelui abces : eventual, o să-ţi facă un drenaj ( ca să aibă pe unde se scurge puroiul ) şi o să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!

Toate cele bune!

| untu a răspuns:

In primul rand sa-ti speli pe dinti, apoi sa-ti clatesti gura cu Parondontax sau cu LISTERINE si apoi sa-ti pui niste gheata pe umflatura ca trebuie sa-ti scada inflamatia pana sa-ti mergi la medic ca sa-ti poata trata! Deci pana nu iti trece umflatura (sa scada),
nu se mai poate face nimic medicul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar putea sa nu fie de la curent. Poate ai puroi. De aceea chiar iti recomand o vizita la stomatomog. Daca nu, mergi la farmacie. Pentru astfel de tratament chiar ai nevoie de reteta, dar se da si fara reteta. Cel putin mie de fiecare data mi-a dat fara reteta. Chiar daca stramba din nas. Eu am luat amoxicilina, dar nu iti recomand 100 % pentru ca nu stiu ce efect va avea. De ex poate avea efect alergic. Eu am cumparat fara sa ma trimita medicul, nu am avut reteta, dar stiam ca nu sunt alergic la amoxicilina pentru ca am mai luat acest antibiotic si in trecut. Daca nu stii ce medicamente ai voie sa iei si ce nu, mai bine faci o vizita la stomatolog si stie ce iti da. Nu lua dupa ureche ca de la simple masele umflate dai in altele. La farmacie iti da si fara reteta, dar crede-ma ca fiecare o face pe raspunderea sa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand si un "tratament" babesc. Clateste gura, mai ales in zona cu problema, cu ceai de musetel cald ( nu fierbinte ). Ceaiul trebuie sa fie cat mai concentrat. Repeta procedura de 4-5 ori pe zi. Crede-ma, ceaiul de musetel trateaza multe. Te va ajuta daca nu ai puroi. Daca ai puroi, atunci cu parere de rau iti spun ca trebuie sa urmezi cele scrise mai sus.

| valentinatvd a răspuns:

Paracetamol de 1000g, 2 maxim 3 pe zi, daca nu cate 2 de 500. Asta mi-a recomandat dentista pana am reusit sa ajung la ea