| AndreiDV12345 a întrebat:

Buna am 103 kg constant de vreo 3 luni. Ideea e ca am avut 120 dar am avut vreo doua saptamani in care nu am mancat mai nimc si am slabit pana pe la 105-106 problema e ca nu m-am simtit foarte bine si am renuntat la ideea asta. Dorinta mea e sa ajung undeva la 80 kg in vreo 3 - 4 luni. Ma poate ajuta cineva care se pricepe la asa ceva cum ar fi un nutritionist sau o persoana ce a fost in situatia mea si a reusit sa slabeasca atat de mult intr-un timp similar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

Nu poți să slăbești prin înfometare. Organismul trebuie să ardă, iar dacă tu nu îi dai mâncare, nu faci bine. În plus, chiar dacă slăbești, o să pui înapoi tot ce ai dat jos. Deci înfometarea nu-i o soluție.

Îmbină mâncatul sănătos cu sportul și vei reuși.
Renunță la făinoase, ulei, zahăr, sucuri și bea cel puțin 2l apă pe zi.
Ca să nu duci totul la extrem, o dată pe săptămână, permite-ți un cheat meal (asta însemnând un baton de ciocolata sau un mc puisor, nu mai mult de atât; cât să îți satisfaci pofta )

Fă sport de 3 ori pe săptămână (aleargă, alege să mergi pe jos până acasă, nu mai lua liftul, urcă scari, mergi cu bicicleta etc)

În decursul a cateva luni sau cât vrei tu să ții "dieta", o să mai și stagnezi, nu trebuie să te sperie asta, e ceva normal.

Încet, încet vei slabi. E mult mai ok să slabești într-un mod sănătos și mai lent, decât să slăbești rapid, iar după o perioadă "munca depusă" să nu se mai vadă.

| Kinda a răspuns:

Salut, incearca sa eviti painea si pastele, exesul de zahar, sa practici si sport, in rest poti manca, dar sa te limitezi la 3 mese pe zi, si sa nu mananci seara dupa ora 18 e cel mai important, fara paine si grasimi in exces!