| Miriii a întrebat:

Am 11 ani si de la 10 mi-a venit scurgeri vaginale credeti ca e ceva rau am intrebatoo pe mama dar ea crede cai rau si mi-e frica sa merg la doctor! P. S.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Blackwoman27 a răspuns:

Si eu avut scurgerile vaginele in jurul varstei de 10 ani si ceva.Si la 13 ani mi-a venit menstratia,eu una zic ca nu este rau,dar este mai bine sa merghi la doctor el stie cel mai binewinking.
Daca scurgerea(secretia) vaginala iti provoca, mancarimi, arusri sau daca miroase urat este vorba de o infectie.
Ai grija de tine!
Numai bine! :*

| Aliciunex3 a răspuns:

Nu stiu...dte la doctor! NUti face nimica! nu exista nici un leak,,,, du-te la doctor! Funda,
si imi pare raw pentru tine!

| odorash a răspuns:

Pai scurgerile vaginale pot fi cauzate de racirea pe jos...Ori ai stat pe jos si te-a tras curentul ori ai probleme cu igiena.
Numai bine

| Laviii18 a răspuns:

Heii`! :* Secretie vaginala leucoree normala
As vrea sa stiu, daca se poate, ce reprezinta la fete secretiile vaginale. Am auzit ca dupa primul contact sexual ele nu mai apar. Pot aceste secretii sa fie confundate cu orgasmul? Ele sunt mai intense in momente de excitatie?
Iti multumesc.

Scurgerile vaginale se mai numesc si leucoree. Leucoreea normala este formata din produsul de secretie al glandelor de la nivelul genital (fenomenul se numeste transudare) si din celule descuamate din acest tract. Fiecare femeie are o secretie vaginala normala incepand din perioada pubertatii si terminand la menopauza.
P.S.: Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca iti vine menstruatia daca se apropie data cand sa iti vina daca nu nu stiu

| BrunetteGirl01 a răspuns:

Nu e ceva rau,e normal sa inceapa sa ai scurgeri si etc. De acum o sa apara multe lucruri noi.
P.S Daca scurgerea ta e mai albicioasa sa stii ca toate fetele au aceasta scurgere...e perfect normala
P.S Nu are de ce sa-ti fie frica de doctor, nu iti face nimica rau, stai linistita

| Cristinutza_9705 a răspuns:

Nu e rau asa am avut si eu. trebuie sa porti tampoanehappy

| EmaS a răspuns:

Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani. Daca ti se pare ca este ceva in neregula cu organismul tau, nu ezita sa te consulti cu medicul de familie pentru a fi sigura ca totul este ok.

| Catherine a răspuns:

Nu e rau.e normal ...foloseste niste prote slipuri :*

| Shine_1620 a răspuns:

Primu invata sa vorbesti romana "mi-a venit scurgeri vaginale" "cai"...

| Alyra a răspuns:

Eu nu cred că e ceva rău. E mai degrabă un semn că îţi va veni ciclul în curând.

| HelloKitty1 a răspuns:

Hey!~ Si eu ma confruntam cu aceeasi problema! Mie cam pe la 10 ani jumate mi.a venit leucoreea adica lichidul acela si inca, la 12 ani o mai am. Nu este deloc rau! Am intrebat.o si eu pe mama mea si a spus ca este ceva normal ca inainte cu 2 ani inainte sa iti vina menstruatia sa iti vina un lichid alb-galbui(leucoree). NU TE INGROJORA! NU E NIMIC RAU! Este perfect normal! Nu trebuie sa te duci la medic! Trebuie doar sa stii ca trebuie sa te speli regulat, sa porti protejslip-uri care absorb leucoreea, si sa stii ca pot aparea arsuri, mancarimi, inrosiri ale zonei daca nu ai o igiena corespunzatoare. Daca cumva leucoreea are culoarea galben-verzuie sau un roz mai inchis, trebuie sa consulti neaparat medicul! Dar daca este alb-galbuie, este bine si esti norocoasa! Poti afla mai multe pe site-ul www.noifetele.ro By-bye si multa sanatate!