| CristinaCriss9292726 a întrebat:

Am 12 ani si am coșuri pe toată fata am încercat tot felul de produse am fost si la dermatolog dar tot nu mi-au trecut... Cineva mi-a spus ca s-ar putea sa am infecți in sânge... Ce pastile sau injecții trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu ai nimic. Stai linistita. A inceput pubertatea. Corpul tau se maturizeaza. Este normal la varsta asta sa ai cosuri. O sa tot ai pana la 16 ani. Stai linistita. Daca ai avea infectie ti-ar fi rau, ai avea febra. Te maturizezi.

| Violleta2022 a răspuns:

Cosurile apar in urma modificarilor hormonale si sunt perfect normale la varsta adolescentei.
Le poti tine sub control cu o igiena riguroasa, prin spalat fata cel putin dimineata si seara cu apa calda si sapun bland, de preferinta Dove ori de bebelus, spalat fata cu apa calda si sapun imediat dupa activitati fizice sau mers mai mult in aer liber.
Cosurile aparute poti fi eliminate cu un betisor inmuiat in Tea Tree oil (ulei de arbore de ceai), care le usuca si dispar.
Evita prajelile, mancarurile tip fast food, sosurile, grasimile, afumaturile si bea 1.5-2litri de apa pe zi (fara cola sau alte bauturi acidulate), iar fata iti va fi mai curata si frumoasa ca niciodata.
Mancarea si bautura sunt factorii care iti arata pe fata ceea ce de fapt tu bagi in burtica! O fata frumoasa, inseamna mancare sanatoasa in burtica!

| untu a răspuns:

Ati incercat cu crema CLEARASIL de la farmacie?

| octav005 a răspuns:

Stai linistiita, nu trebuie sa te sperii. este ceva normal sa ai cosuri la varsta ta. si eu am avut. pana la varsta de 17 ani. apoi mi-au disparut complet, si nu am luat nici o crema. etc

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Nu ne intrebi pe noi "ce pastile". Mergi la endocrinolog, nu dermatolog.

| Pyml1 a răspuns:

Incearca sa te speli pe fata cu lamaie si bicarbonat de sodiu am auzit ca iti mai trec din ele!

| Anonimul1920 a răspuns:

GdX cam are dreptate. Pubertatea. La fete pubertatea începe de obicei la 10-11 ani, iar la băieți la 11-12 ani. În general, pubertatea se termină la 14-15 ani. Bafta in continuare.