| Neculae_Vladi_1996 a întrebat:

Am 12 ani si am zis sa incerc si eu sa fumez. Fumez la un interval de o luna sau de cateva saptamani.Cred ca pana acum am fumat cam 40 de tigari.(Le-am pufait si am tras in piept doar de 5-6 ori) PS:m-am lasat
SE POATE INTAMPLA CEVA CU MINE?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Ai fumat foarte rar, nu te vor afecta, dar mai bine renunta de tot cat mai poti.

| Justme1997 a răspuns:

Da, devii dependent fără să îți dai seama. Oprește-te cât mai poți că o să îți distrugi sănătatea

| Neculae_Vladi_1996 explică (pentru Justme1997):

Deja m-aam lasat.Azi a fost ultima oara cand am fumat.Din pacate am fumat 7 tigari si erau de 4 feluri diferite.Acum ma inteapa foarte putin gatul(nu ma ustura).Ce as putea avea?

| N0H4CK a răspuns (pentru Neculae_Vladi_1996):

Ai fumat o cantitate mult mai mare de tigari, decat de obicei, de asta gatul nu a facut fata si a inceput sa te doara. Daca durerea persista, nu te juca si du-te la medicul scolii. Fii sincer cu el si roaga-l sa nu te spuna parintilor sau profesorilor.

| N0H4CK a răspuns:

In momentul de fata, vad tigarile ca pe niste scorpii.
Fumatul se porneste doar din anturaj.
Crezi ca esti mai tare daca fumezi, dar de fapt esti mult mai moale. Refuzul te face mai puternic, in anumite cazuri, nu acceptul.
Cum spuneam, se incepe din anturaj si, atentie, se continua din nevoi personale, adica pentru reducerea stresului. Esti inca mic, nu cred ca ai un nivel de stres foarte mare, de asta nu ai devenit dependent, inca.
Mai tarziu, vei creste, vei avea mai multe responsabilitati, vei deveni mult mai constient de lucrurile din viata ta. Astfel, fara sa vrei, tigarile se vor imprieteni din ce in ce mai mult cu tine.
Evident, nu este asa. Sunt niste mincinoase, prefacute cu doua fete, exact cum am spus la inceput.
Pretinzi ca ele iti ofera o stare de "cool", de calm, de indiferenta, de extaz, dar de fapt ele iti ofera doar cancer pulmonar, si un deficit financiar enorm in buzunarul tau.
Stiu ca tu ai acceptat sa fumezi pentru ca voiai sa fii la fel ca prietenii tai si ca te temeai ca o sa fii diferit daca refuzai. Sa stii ca, sa fii diferit, e cel mai frumos si de apreciat lucru la o persoana. Vrei ca toti prietenii tai sa te vada "cool", atunci nu mai fuma niciodata tigari. Astfel, toti amicii tai te vor aprecia, ba chiar, invidia, cum de tu esti un nefumator intr-o lume plina de tentatii.
Acum nu o sa-ti spun sa nu mai fumezi, faci ce vrei, e absolut alegerea ta. Ba mai mult, eu, ca nefumator, prefer, sincer, sa trag cateva fumuri din ceva de calitate, cum ar fi marijuana, asta ca sa simt pana la urma un efect real. Nu te indemn la asa ceva, pentru ca e ilegala.
Si ai grija, pentru ca stiu ce inseamna "m-am lasat" la un fumator!

| Nekochxn a răspuns:

Nu se poate intampla nimic, doar sa devii dependent. Si eu fumez tot de la 12 ani si nu mi se pare mare lucru. Si nu am fost influentat de anturaj, doar ca toata familia mea fuma si am zis ca de ce nu. E ok sa mai fumezi cateva luni dar la un moment dat trebuie sa te lasi daca vrei sa ai si tu bani de buzunar. Sfatul meu e sa fumezi(daca o vei mai face) pana in 18 ani cand iei bani de la parinti.