| Ioana3012 a întrebat:

Am 12 ani și prima menstruație mi-a venit pe 11 aprilie.Două sau trei luni, mi-a venit pe aceeași dată, însă de prin iulie sau august data s-a mutat și menstruația îmi vine pe 20.De la jumătatea săptămânii trecute, mă dor mereu ovarele.Mama spune că e posibil să fi răcit, dar vreau să aud și părerea voastră. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menstruația se mai dereglează nu o să-ți vina mereu la aceiași data.
Ea se mai poate deregla și de la o răceală și din cauza asta te dor ovarele.
Poți sta liniștită sunt lucruri normale.dar totuși ai grija sa nu mergi descălțată încearcă să ai grijă de sănătatea ta e f important îți spun asta pentru că ești micuța.

| Ioana3012 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioana3012):

Te pup

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul an cand iti vine ciclul, este posibil sa nu vina intotdeauna la aceeasi data si chiar sa aiba intarzieri mai mari, uneori lipsind cu desavarsire luni de zile.
Se va regla el intr-un an de zile, daca este regulat.