| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am 12 ani si vreau sa va intreb ceva. PS: DACA ESTI BAIAT IESI DE PE ACEASTA INTREBARE. Va rog cititi pana la sfarsit ca sa va dati seama. Deci, in iulie mi-a curs timp de 3 zile ceva visiniu din vagin (nu stiam daca e menstruatie). Dupa vreo o saptamana iar mi-a curs ceva doar ca o coloare maronie timp de o zi. Am uitat sa zic ca si in alea 3 zile mi-a curs foarte putin si in asta o zi. Dupa o luna si ceva cand mai mergeam sa imi fac nevoile, cand ma stergeam ori ramanea o pata mai maro, ori rosie (asta s-a intamplat de doua ori, adica o data a fost o pata rosie, o data una maro) si ultima data cand mi-a curs a fost azi, eram la scoala si simteam ceva foarte lichid jos. M-am dus la baie si am vazut o culoare maro dar nu stiu cum sa explic felul in care era, de la vagin si se alungea intre o linie subtire (sper ca intelegeti) pana mai jos de vezica, cu destul de mult mai jos de vezica dar nu stiu cum sa va explic. Acum am un absorbant si cand am fost la baie era ceva rosu aproape solid...adica eu stiu ca menstruatia trebuie sa fie obligatoriu lichida, dar din cate am inteles poate fi menstruatie amestecata cu secretie si de aceea se formeaza ceva aproape solid. Nu stiu ce ar putea fi si va rog sa nu ma luati la misto, nu vreau sa ii spun cuiva despre asta si nu ma intrebati de ce sau nu imi spuneti ca trebuie sa vorbesc despre asta macar cu mama, pur si simplu nu vreau sa ii zic mamei pana nu sunt sigura daca e menstruatie. Deci din iulie...nici pana in ziua de azi nu stiu daca e menstruatie. Dau funda pentru cel mai bun raspuns. PS: Am inteles ca la prima menstruatie curge foarte putin si nu vine regulat nu stiu cat timp, dar unei prietene care are 13 ani si e destul de dezvoltata, de la prima menstruatie ii curgea rosu aprins, super lichid si foarte mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te speria, ce ti se intampla este perfect normal, fiind debutul menstruatiei.
La unele fetite incepe devreme cu cateva firicele de sange, dar pentru ca sta mai mult in vagin, se coaguleaza si-si schimba culoarea in maro, fiind eliminata afara din vagin de secretiile vaginale, care incep si ele sa apara.
Pana aici este totul perfect normal si sanatos.
Foloseste niste tampoane protectoare, care se lipesc pe chilotel, in zilele cand ai asemenea scurgeri. Curand va incepe si menstruatia adevarata.
Spala pasarica dimineata si seara, cu apa calda si sapun si schimba acel tampon de cate ori este nevoie.

1 răspuns:
| Catrice a răspuns:

Dacă prietenei ăleia ii curge mult, nu e normal.
Și da, ar trebui sa vorbești cu mama ta sau măcar cu medicul de familie. Dacă ai vazut acele scurgeri în aproximativ aceeași perioada a lunii, atunci ar putea fi menstruație. Dacă nu, posibil sa fie o infecție.