| 02345678910111213141516171819202122232425 a întrebat:

Am 12 ani si vroiam sa va intreb in cam cat timp se reface vederea ( port ochelari )?
Am dioptriile : ( pe miopie )
- ochiul s. : - 1.5
- ochiul d. : - 0.75

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Important este sa porti ochelarii prescrisi de medicul oftalmolog deoarece daca, nu porti, cu regularitate, ochelarii, se inrautateste vederea si poti sa ai si dureri de cap, din cauza ca se forteaza ochii pentru a vedea cat mai bine.
Dupa cate stiu eu, vederea nu se imbunatateste in asa masura incat sa nu mai fie nevoie sa porti ochelari, dar este posibil sa ti se faca o operatie si problema se rezolva, in acest scop este necesar sa fii consultata de un medic oftalmolog, caruia sa-i spui dorinta ta, sa vezi, cat costa si cat de bune rezultate poti obtine.
Oricum, tu nu ai o deficienta de vedere grava, ochelarii nu o sa aiba lentile prea groase, ca sa te deranjeze si daca vei gasi un model de ochalari, care sa te avantajezi, vei arata foarte bine.
Nu stiu daca te consoleaza dar si eu port ochelari si nu ma simt nici intr-un fel dezavantajata. Fiecare este unic in felul si este bine sa se accepte asa cum este, fara sa se simta neimplinit, din cauza faptului ca este nevoit sa poarte ochelari. Important este sa vezi bine si daca, acest lucru se realizeaza, cu ajutorul ochelarilor, este bine sa-i porti pentru sanatatea vederii tale.
Un gand bun si multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

GeorgianaMdg ne e asa eu port ochelaari de 4 ani si de la -0.5 la ochiul stang am ajuns sa am -1.5, iar la cel drept de la -0.75 la -1.75

| ItIsAlright a răspuns:

Vederea nu se mai reface la miopie, cu cat trec anii cu atat mai mult creste si miopia. Doar daca vrei tu pe la 20 de ani sa iti faci operatie...

| GeorgianaMdg a răspuns:

Daca porti ochelarii incontinuu in 2 ani parca

| Eyesblue a răspuns:

Hei. Si eu am miopie, la ochiul drept am -0, 75 iar la cel stang 0, 25. Din pacate trebuie sa ii porti permanent...insa medicul mi-a recomandat sa merg la control oftalmologic la 6 luni pentru a vedea daca exista vreo imbunatatire big grin Intr-adevar, precum a spus Andra este operabila dar trebuie realizata de un medic bun. Oricum iti poti face niste ochelari destul de chic si nu te vor incomoda. P.S: Acum lumea poarta ochelari si fara a avea vreo problema laughing