| noname8o a întrebat:

Am 13 ani fara o lună și luna trecută în Mai pe 22 mi-a venit menstruatia pentru prima dată... Trebuia să îmi vina din nou acum dar nu imi mai vine, dar ma dor ovarele si mijlocul. Se poate sa imi vina sau sa fiu racita?
Sunt foarte confuză! Dau fundăăă****

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul an de debut al menstrei, poate veni haotic, pana se regleaza. Uneori lipsind 2-3 luni, alteori chiar mai mult.
Dar, intr-un an de zile ar trebui sa se regleze, daca este un ciclu "regulat", adica, care se succede la acelasi numarul de zile, in fiecare luna.
Mai poti avea si menstra "neregulata" care vine cand vrea ea.
In orice caz, ca sa aflii ce feld e menstra ai, este bine sa vorbesti cu mama ta, ca pe ea o mostenesti hormonal si ciclul tau, va fi exact ca al ei.
Trebuie sa stii, ca este perfect nromal ca, inainte de venirea menstruatiei cu cateva zile, sa apara: durerile de spate, ovare, burta, sani.
Nu-i vorba de nici o raceala, ci de modificarile hormonale, care declanseaza si aceste dureri.

| aXy99 a răspuns:

E posibil sa iti intarzie.

| anonimaalee29 a răspuns:

Iti intarzie, sunt simptome premenstruale. Mai dureaza pana va fi regulat. Eu am 17 ani si ba imi intarzie 4 zile, ba imi vine mai devreme

| marcela1407 a răspuns:

Şi mie mi-a venit la fel în luna Iunie pe 21. Nu ştiu chiar daca mi-a venit dar cred ca pot spune ca da, si la fel ca tine ma dureau ovarele dar nu stiu ce pot sa zic, cred ca urmeaza sa iti vina