| iMicutssa a întrebat:

Am 13 ani și am o problemă groaznică. Este vorba despre transpirație. De anul trecut am început să transpir foarte mult la subraț. S-a întâmplat când eram la școală și numai m-am trezit cu ditamai pata la subraț ( nu mirosea urât ) și colega mea de bancă care râdea cu lacrimi de mine. Din ziua aceea și până astăzi am probleme cu această transpirație. M-am ferit foarte bine, nimeni nu îmi știe problema. După câte am citit aș avea hiperhidroza, dar eu transpir la subraț doar când sunt inafara casei. Când sunt acasă sunt uscată. M-am gândit că ar putea fii de la emoții, dar nici să le controlez nu pot. Mă spăl zilnic și am folosit diferite deodorante și antiperspirante... M-am săturat. De când cu problema asta, nu mă simt bine deloc. I-am zis și mamei, dar mi-a zis că e normal la vârsta mea. Dar nimeni inafara de mine nu mai are problema asta... Totul s-a întâmplat dintr-o dată. De la inceputul anului școlar trecut... Nu mai duc o viață fericită... Mă stresez doar sa nu ridic mâinile să se vadă ditamai pata... Ce să fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LTAA a răspuns:

Bun venit in club, tind sa cred ca e o problema generala, fix la fel am patit si eu cam la aceeasi varsta, si orice faceam nu reuseam sa o opresc, acasa nu aveam nimic, iar cand ajungeam la scoala eram transpirat ca naiba si miroseam urat, indiferent cand facusem ultimul dus, cate haine purtam pe mine sau ce deodorant foloseam.

la tine problema nu e asa de grava observ, poti sa mai pui un tricou pe tine ca sa nu se vada petele.

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

In primul rand, nu te mai stresa. Incearca sa porti chestii care absorb bine/nu lasa sa se vada petele. Mergi la un endocrinolog, ceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Dereglari hormonale!
P ela 12-13 ani incep modificarile hormonale ale copiilor, la fetite poate aparea si menstra, deci, incep transformarile majore in corp.
Sfatul meu este sa vorbesti cu mama sa te duca la un endocrinolog sa-ti faca niste teste, acum, cand esti abia la inceput, ca mai tarziu este mai grav si posibil ca problema sa necesite ani sa se rezolve, timp in care te vei izola de lume din cauza jenei de a mirosi.
Mai este ceva ce trebuie sa tii cont, evita sa manaci ceapa si usturoi, pentru ca transpiratia miroase foarte urat cand le manaci pe astea.

| Pool77 a răspuns:

Nu e nici vorba de emotii. Momentan te dezvolti, la mine a aparut asta mult mai tarziu, pe la 16-17 ani. Vara la 35-37 de grade prietenii mei transpirau de nu mai puteau si mainile mele erau reci ca gheata. Iar acum, si la 20 de grade,am pata acolo fara miros fara nimic. Asa e normal,toata lumea are ceva negativ, pur si simplu sunteti inca copii si radeti unul de celalalt, fara nici un rost caci nu stiti ce e normal la varsta voastra. Eu de exemplu aveam sfarcurile marite, de la grasimea luata in decurs de o luna, si data jos in decurs de 2 saptamani. Asta pana in 17 ani, mai toti radeau de mine si uite acum nici ca ma mai baga in seama.
Totul trece, cat timp nu miroase urat n-are nici o problema.

| alice4stars a răspuns:

Mie nu mi se întâmplă asa rau, dar este din aceeasi cauza: Emotiile. Încearcă sa stai 'impreunata' si i-ati maieuri sau tricouri mai deschise sau negre. Eu asa am facut. Se va repara, crede-ma

| Drg_Cristi_1994 a răspuns:

Este ceva normal asa cum ti-a zis mama ta eu cred ca ar trebui sa continui cu deodorantele la mine merge laughing