| bianca123456 a întrebat:

am 13 ani jumate` si mi se pare ca sunt prea grasa! crying am 1.67 si 58 de kg. stiu ca ar trebui sa am 57 dar si atat mi se pare mult. am incercat sa tin niste cure de slabire combinate cu sport insa nu au dat mari rezultate. acum mananc dimineata vreo doua felii de paine prajita graham cu branza de regim si o cana de ceai, la scoala imi iau un corn 7days, la pranz mananc niste legume mexinare ori niste piept de pui si seara cate un iaurt cu cereale integrale si un mar ori o portocala. plus, incerc sa fac in fiecare zi cate 10km pe bicicleta. (vreau sa spun ca in unele zile cand am pofta mananc un baton din acela de ciocolata kinder chocolat).

as vrea ca pana prin iulie sa ajung la 54-55 de kg, dar nu stiu daca o sa functioneze cu acest regim.(si as vrea sa ma si mentin la greutatea aceasta). nu stiu...parca nici nu ma simt bine in pielea mea...cand ma uit in oglinda ma vad prea grasa, cu toate ca multi imi spun ca sunt normala, dar stiu ca o fac din politete. voi ce credeti? sunt prea grasa? daca ati tinut un regim sanatos care a functionat va rog sa imi spuneti.
multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu esti grasa, esti super, tine cont ca esti in perioada de crestere si nu te lua dupa altii.

| Alina a răspuns:

Nu esti grasa! Nu mai fi complexata de neadevaruri! Incearca sa fii mandra de cum arati si sigur vei incepe sa ai o parere mai buna despre tine!

| Krisaliz a răspuns:

Esti inca prea mica pentru a trage concluzii si a tine cure. o sa iti distrugi organismul dintr-o prostie.
1.nu esti grasa
2.esti in plin stadiu de dezvoltare
nu supune organismul la cure inutile. fa miscare/ sport, canalizeaza-ti energia in activitati care iti fac placere. garantat sa te dezvolti armonios si kg pe care acum le consideri in plus sa se duca in ...dotari. sti tu :p

| April23 a răspuns:

Nu esti grasa.
E doar un complex.
Si nu incerca sa te abti de la mancare.
Mai bine apuca-te de un sport.

| goldi a răspuns:

In nici-un caz eu am 1.58 si 58 kg sunt un pic grasuta dar atat.

| iulia_2976 a răspuns:

Ma numes iulia. am 12 ani si am 48 kg. dar cand am avut 11 ani am avut 50, 700 kg.am mancat mai putin la masa de pranz si la cina.am facut sport mai mult si nu am mancat dulciuri numai la diferite ocazii si duminica