| jaj a întrebat:

Buna, am 13 ani peste o luna fac 14.Azi ne-a vacut verificare la doctor in scoala, ne-a verificat la toata clasa inaltimea iar eu am 169 cm cu 55kg. Vreau sa stiu daca tensiunea mea este decenta deoarece am obtinut 12 cu 6, doar ca dupa o zi intreaga in care am dat de colegi prosti si profi prosti, am mancat inainte de verificare si am si baut multa apa+ ca mi-am rupt rama de la ochelari si din cauza faptului ca nu i-am rupt niciodata pana acum, m-am stresat tare. E bine daca sub conditii de stres ajung la 12 cu 6? Unii aveau 13 cu 8 altele 9 cu 6, fac mult sport si nu am baut fata de alti colegi energizante, fumat sau alte lucruri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

E normoponderal, cat ar trebui sa aiba la 14 ani? laughing Cat un barbat de 25 ani?
Iti e ok tensiunea, nu te ingrijora, la alte valori se pune problema de control mai amanuntit.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Valorile maxime normale pentru tensiune sunt 14 cu 6 Mm hg iar valoarea minimă e 9.
Deci tu stai foarte bine cu tensiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e decenta tensiunea.
Kilogramele par cam putine.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

E normoponderal, cat ar trebui sa aiba la 14 ani? laughing Cat un barbat de 25 ani?
Iti e ok tensiunea, nu te ingrijora, la alte valori se pune problema de control mai amanuntit.