| Alexandra2383 a întrebat:

Buna! Am 13 ani si astazi mi-a curs din senin de 2 ori sange din nas. Prima oara pe la pranz, iar a doua oara acum 14 minute. As vrea sa stiu ce ar putea cauza aceste sangerari (nu mi-am rupt bubite din nas) insa, cu nasul mai am probleme in fiecare seara cand vreau sa ma culc, adica mereu este putin infundat chiar daca nu sunt racita si se aduna multe coji. Sunt foarte speriata, iar cand mi se intampla sa-mi curga sange din nas sunt mereu agitata si imi bate inima tare din cauza de a nu pati ceva grav.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e grav dar nici de neglijat. Acel nas înfundat este inflamația mucoasei nazale, cojile arată nas uscat, deci rinită, de aceea poate să apară sângerarea. Epistaxis, sângerearea, dacă este repetată, ai nevoie de tratament medical.

| anonimg a răspuns:

Înainte ca nasul să fir curățat, cu degetele se umezește pe interior cu apă de la chiuvetă.

| dinaprilie a răspuns:

De a nu pati ceva grav? Nu cred ca o sa explodezi din senin..desi ar fi..nevermind..daca te uiti atenta la un deget de exemplu o sa vezi vase de sange."riscul" ca unul sa iasa la suprafata mai mult si mai ales in mas este mai mare. daca problema persista ti-l poate "lipi" cumva la doctor..esti infundata? Poate ai deviatie de sept, sau poate ai doar mucozitati ( nas gat urechi ). Astea comunica..pam pam.

| Vântulalb a răspuns:

Tu acolo ai doua probleme: nasul infundat si sangerarea.
Nasul infundat se trateaza usor la ORL-ist.
Pentru sangerare trebuie sa iei legatura cu un hematolog.
Dar cu un parinte si cu trimiteri de la medicul de familie.

| yooshi a răspuns:

Probabil de la caldura.Nu te panica, daca se intampla tot mai des atunci poti sa mergi la doctor, but stai calm!

| Lauramee a răspuns:

Stres...emotii...

| Claudiu_Clau_1984_gIBZ a răspuns:

Stai linistita totul este OK, nu VeI Pati nimic