| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am 13 ani si de o saptamana mi-a aparut o umflatura in talpa care ma doare cateodata cand calc pe ea, dar nu rau. Se simte ciudat, iar cand o stang se aseamana cu o biluta. Am citit pe net ca poate fi un chist plantar si ca trebuie sa iti faci operatie ca sa ti-l scoata. Nu e rosu sau ceva, pielea arata normal dar e umflatura aia acolo care nu stiu ce poate fi. Ajutati-ma va rog, nu vreau sa fac operatie! Si cica am citit ca dupa operatie nici nu poti merge bine vreo 2-3 saptamani. Sau poate fi pur si simplu o batatura pe care o pot scoate daca bag piciorul in apa fierbinte iar dupa dau cu pila pe ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca a crescut treptat si e mobil, poate fi un lipom (adica o acumulare de grasime si piele moarta) ori un chist. Totusi e neobisnuit sa apara pe talpa.
Stai linistit, nu iti pune viata in pericol, dar va trebui sa il scoti pentru ca va continua sa creasca si va fi incomod. Procedura e simpla, iti face anestezie locala, adica vei fi treaz dar nu vei simti nimic, va face o taietura mica, scoate continutul apoi coase la loc. Se vindeca repede.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este umflătură este o bătătură, si este din cauza pantofilor care i ai purtat, bataturile nu incerca tu singură sa ti le scoti, apeleaza la o pedichiuristă pricepută, care stie sa le scoata, ca altfel faci infectii care pot duce pîna la amputarea piciorului, esti fată sau băiat? Si incă ceva, bătăturile indiferent unde sunt situate, in talpă sau în palmă se fac datorită presiunii mari la care este supus respectivul membru, de pildă in palmă daca ai lucrat pămintul cu sapa depui efort si zona aceea se bătătoreste, si devine aspră, sau in talpă din cauza pantofului de obicei cu talpă dură sau cu tocul foarte inalt.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eeee amputarea piciorului... asta mi s-a parut putin exagerata dar mersi pentru raspuns oricum.

| Rd79 a răspuns:

Fara poza nu iti pot zice, dar am avut odata un corp strain (sticla sau scoica, nu stiu ce era) si tot asa. Am fost la spital si mi-a facut o 'operatie', in sensul ca a bagat o penseta in picior si a scos aia.