| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si ma pot intitula sedentara. Imi place sa inot, sa joc paschet, ping-pong, sa ma dau cu trotineta (pe bicicleta nu stiu, dar as vrea sa invat la vara), de asemenea imi placea sa ma joc cu niste colegi leapsa prin curtea scolii (asta pana s-a racit afara si nu mai iese nimeni). Desi imi plac activitatile sportive nu le practic des (uneori n-am timp, niciodata n-am cu cine; colegii de scoala sunt doar la scoala). Si am observat in ultima vreme ca imi bate inima extrem de tare (si nu la efort mare, cum ar fi daca urc vreo 5 scari, pac imi simt inima in gat). Iar daca ma pui sa vorbesc dupa ce am urcat 5 scari... Chiar nu sunt flexibila, pot face roata in fata si inapoi, dar cam atat? Cand vreau sa fac genoflexiuni (sa inceapa aia care zic ca se scrie cu,, u") imi trosnesc de fiecare data genunchii, chiar si daca ma aplec sa iau ceva (si chiar nu mananc sau beau prostii, mananc ciorba, fruncte, legume, imi place pestele si ador ovazul cu lapte - beau lapte mult), dar efectiv ma simt ca un om batran si rigid pentru care este o sarbatoare daca prinde autobuzul. Mi-ar placea sa ies cumva din starea asta de sedentarism (pacat ca n-am frati sau surori), dar aveti voi o idee? Cam ce as putea sa fac? Genunchii mei parca imi canta atunci cand ma aplec si toate incheieturile cand le rotesc si e prea naspa senzatia de,, rigidism" sever happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Salutare, si eu la 13 ani eram gras (80kg) si stateam foarte mult la pc. Imi placea sa ies si nu aveam cu cine s-a.m.d. Pana cand m-am apucat de un sport (tenis de camp) am jucat 1 an, am inceput si eu sa arat intr'un fel. Si dupa m-am dus la sala ca era o "moda" la anturajul meu si mi-a placut si la 1 an mi-am facut si prima prietena si asa am iesit din sedentarism intr'un fel.
Ideea este ca la varsta ta trebuie sa socializezi (si nu ma refer pe Facebook si Instagram) si sa iesi cat mai des. Ai vorbit cu parintii tai despre asta? de ce nu incerci sa te inscrii la un sport? incearca sa te duci si la activitati extra-scolare.
Ceea ce ai descris tu la inceput (ca urci 5 scari si obosesti) este faptul ca nu ai rezistenta si este normal. Rezistenta o capeti in timp. La alergare, la orice sport. Poti face absolut orice sport.
Bei energizante / cafele /cola? sper ca nu la varsta ta. Mananci fast food? incearca sa mananci mancare sanatoasa, adica gatita. Incearca sa te organizezi putin. Vrei sa ajungi la 20 de ani aratand ca la 40? si sa iesi doar machiata?
Incerca sa vorbesti cu ai tai si sa spui ca vrei sa faci un sport, poate chiar sa te duci la cursuri de nutritie. Dormi suficient pe zi?
Ai internetul la dispozitie, sunt ogramada de artiocole unde te invata cum sa iei vitaminele zilnice, cat sa dormi, cu ce sport sa incepi, ce sali de sport gasesti in orasul tau etc.
Nimeni nu o sa poata sa se miste pentru tine.
Senzatia pe care o simti la oase cel mai probabil este si lipsa de calciu.
Vorbeste cu ai tai, poate te duc si la un nutritionist sa faci ceva analize la sange sa vezi daca ai lipsa de calciu. Si pune mana si traieste'ti pubertatea happy acum e vremea sa te apuci de sporturi, sa inveti, sa te bagi la activitati extra-scolare etc.
Ai toata viata timp sa stai pe Facebook si Instagram. Si stai calma, aia care posteaza 100 de insta'storyuri de obicei sunt cei mai tristi. Cine este fericit, nu sta cu telefonul in manawinking ci traieste momentul.
Succes!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tot ce ciripești tu aici la 13 ani nu miroase deloc bine, ba chiar pute a cimitir.
Dar ești încă la vârsta tuturor posibilităților.
Așa că ai mai multe variante.
Una să nu faci nimic. Te transformi treptat în propria ta statuie.
A doua să mergi pe la medici să ciripească și ei ceva.
A treia, să folosești podeaua camerei tale ca loc de zburdălnicii de la 5 minute în sus. Sunt programe de gimnastică, yoga, pilates, tai si quan, qi gong, e plin netul de ele.
A patra, să treci dacă bugetul și familia îți permit la un regim mediteranian cu ulei de măsline, de in, cu pește în loc de carne, cu soia și linte, fasole, cu fructe și salate în loc de prăjituri. Iar mâncarea obișnuită de până acum dacă ți-e tare dor de ea, mai rar. Și să fii relaxată, vei muri oricum, acesta e singurul adevăr absolut, dar nu acum, peste cam 100 de ani.

| Mosotti a răspuns:

Daca oi fi exagerat cu miscarea, s-a epuizat si corpul ala si iti da semnale, daca nu, ai o problema la inima poate pe ereditate, poate tatal tau sau mama lui a avut probleme cu inima.
Spune la parinti sa mergeti la medic.
Sau mai este posibil sa ai vreo anxietate mascata sa ai somatizari adica simulari de probleme fizice.
Cum ai tonusul? Ai ganduri? Ingrijorari, nu dormi de ganduri, agitatie? Ca daca da, asta ai si trebuie vizitat un medic psihiatru, daca nu, medicul de familie va spune daca descrii f bine situatia. Nu te juca ca se agraveaza problema.

| Demidol a răspuns:

1. La 13 ani, la ora asta nu ar trebui sa dormi? Lipsa de somn afecteaza sanatatea.
2. Daca esti constienta ca esti sedentara, fa miscare. Dar nu 50 de exercitii dintr-o data. Incepi treptat.

| MC200 a răspuns:

Stare de sedentarism în sine îți poate afecta corpul. Fă-ți prieteni cu care sa ai activități și după școală.