| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am 13 ani si nu stiu de ce imi intarzie menstruatia : ( trebuia sa-mi vina pe 8 si suntem in 21 :o doamne fereste nam facut nici o prostie. dar mi-e frica si nu stiu de ce nu-mi vine, vreun sfat ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Michaelis a răspuns:

Nu-ti fa griji esti tanara si hormonii sunt asa cum sa zic intr-o deereglare cand ti-a venit, cand abia ti-a venit intarzie un pic cam mult odata pe luna iti vine si se poate ca doua luni si jumatate sa nu-ti vina inca esti mica si corpul tau sufera schimbarii.nu-i nimic de care sa-ti faci griji, este normal si mie mi s-a intamplat.
Sa ma asculti ca sunt cu multi ani mai mare ca tine.
Sper ca ti-am fost de ajutor. happy
Si sa nu te mai ingrijorezi nu ai pentru ce.

7 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Este ceva normal la varsta asta happy ca menstruatia sa nu fie reglata.
mie mi s-a intampla sa-mi vina si de 2 ori pe luna, dar mai mult de 4 luni nu m-a tinut chestia asta ca altfel m-as fi dus la doctor.

| dragos9234 a răspuns:

Dumnezeu nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai intretinut relatii sexuale in urma carora sa te alegi cu vreo sarcina atunci poate fi vorba de :
1. Stres
Stresul poate afecta multe aspecte din viata noastra, inclusiv menstruatia. Uneori suntem atat de date peste cap incat corpul nostru scade productia de hormoni care determina ovulatia si implicit menstruatia.
2. O boala
O boala neasteptata, scurta sau chiar de lunga durata poate cauza intarzierea menstruatiei. Acest lucru se intampla, de obicei, temporar.
3. Modificari in program
Schimbarile in programul tau obisnuit iti pot zapaci ceasul organismului. Acest lucru este valabil mai ales daca schimbarile sunt majore, de exemplu incepi sa lucrezi noaptea in loc sa lucrezi ziua sau viceversa.
4. Medicamente
Poate ca iei un nou medicament si atunci menstruatia intarzie sau chiar lipseste. Vorbeste cu doctorul tau despre aceste modificari.
5. Kilogramele in plus
Avand o greutate prea mare, pot aparea schimbari in ciclurile hormonale care-ti pot chiar opri ciclul menstrual. Cele mai multe femei revin la fertilitate si o menstruatie regulata dupa ce pierd din greutate.
6. Kilograme in minus
Daca nu ai suficienta grasime in organism, menstruatia ta se poate deregla sau chiar opri. In mod normal, cresterea in greutate te va ajuta sa-ti revii la normal. Aceasta este o cauza fecventa pentru femeile care muncesc din greu sau sunt sportive de performanta.
Una peste alta trebuie sa tii cont si de faptul ca in primii ani este firesc ca menstruatia sa sufere multe modificari, ulterior insa ciclul menstrual este reglat si fiecare femeie ajunge sa isi cunoasca propriul ritm biologic.

| victorandrei a răspuns:

Esti racita?
iei pastile?
sunt multe cauze...

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Martieni?

| singuraticul21 a răspuns:

E dereglare hormonala zeita

| ElenaABC a răspuns:

Fiind la inceput, menstruatia nu e reglata.