| anonim_4396 a întrebat:

am 13 ani si stau mereu cocosata sad, iar acum ceva timp a cazut dar nu stiu daca e de acolo sau daca este din faptul ca mereu stau cocosata, ma doare gatul si fac mereu miscari gen in semi cerc, ce ar trebui sa fac si ce credeti ca am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Cazatura ta in kur n-are nimic de-a face cu faptul ca stai gheboasa! Impune-ti tot timpul sa stai cu spatele drept, lipit de spatarul scaunului, mergi cu capul sus si privirea inainte. Incearca sa dormi pe spate.Fa un pic de miscare : ceva gimnastica usoara, ceva cu mingea, inot, un dans de una singura prin casa. Sanatate maxima iti doresc! Si nu uita: spatele drept, fruntea sus, privirea inainte!

| suntsuper a răspuns:

Incearca sa stai mereu dreapta, eu cred ca tu te-ai obisnuit sa stai cocosata. Bineinteles nu vei reusi sa stai mereu dreapta, dar e bine sa devina un obicei, vei vedea ca daca tot incerci, iti vei aminti des si ti se va schimba postura per total. Inca ai 13 ani

| MateiT a răspuns:

Nu-i asa ca stai mult timp cu fata in ecrane/telefon?
sau poate in trecut te-ai aitat mult la televizor
Eu am 24 si inca sunt destul de cocosat, gatul meu e practic stramb pentru totdeauna din cauza uitatului la televizor in copilarie, iar acum singurul mod in care pot avea o postura corecta este sa fiu mereu in forma si sa imi formez din ce in ce mai bine reflexul de a tine spatele drept
Asta poti face doar daca muschii spatelui sunt destul de puternici, altfel nu ai practic nicio sansa
Nu vreau sa te descurajez doar iti spun cum a fost pentru mine
De multe ori nu imi dau seama cand sunt fiarte cocosat
Exerseaza de cate ori iti amintesti sa indrepti spatele... vreau sa zic sa ik indrepti perfect ca si cum cineva ti-l indreapta cu genunchiul si tine-l asa cat poti de mult si respira, dar fara sa fii incordata deloc si gaseste pozitia cat mai naturala
Si mai e un lucru... nu-i asa ca ai mai multa incredere in tine daca ai coloana dreapta? nu simti ca te respecti pe tine insati mai mult si ca de fapt ai valoare indiferent de ce tampenii iti spun adultii sau prietenii?
De asemenea poti sa cauti excercitii simple de yoga pentru a-ti indrepta postura
Si trebuie sa faci sport sau sa alergi dimineata mult sau sa faci drumetii pe dealuri/munti
Altfel nu e usor sa iti indrepti spatele
Succes!

| RoyalJakiro a răspuns:

Cel mai bine te prezinti la un medic, daca iei in serios problemasi daca persista!

| EraserHead a răspuns:

Te-ai lovit probabil l-a oase.

| bhsgy a răspuns (pentru EraserHead):

Nu cred, am cazut in fund laughing

| EraserHead a răspuns (pentru bhsgy):

laughing Probabil esti prea obosita sau ai facut vreo febra musculara. Ori ai dormit prost. ^^

| Iwliaaa a răspuns:

E din cauză că stai mereu cocoșată, încearcă să ți mai mereu spatele drept sau încearcă cu un corset.

| Sorinlelele a răspuns:

Deci,poate asa te-ai nascut mai cocosata, s-au te-ai cocosat in timp.Incearca sa te forteti sa stai dreapta si nu te lasa moala cu spinarea adica nu sta in poziata ta comoda. Daca ai ceva sa te agati prin casa, de exemplu o bara si sa stai agata, si sa faci exercitii pentru spinare(flotari, abdomene, sa te apleci, mai multe chesti) Bafta happy