| anonim_4396 a întrebat:

Buna am 13 ani, si sunt baiat...Cred ca am intrat intr-o depresie..Nu am fost traumatizat sau ceva de genul, pur si simplu cred ca mi-am creat eu niste frici si cred ca asta este cauza...

Deci sa incep:

Dimineata cand ma trezesc nu am pofta de viata, efectiv toata ziua nu am chef sa fac nimic, imi simt ochii umflati...

Uneori dupa - masa am niste stari de caldura dar aparent doar daca ma stresez apar

Daca merg cu masina efectiv simt ca nu am aer etc( cred ca e vreo frica de amea, dar aparuta recent)

Alta frica care acum nu se mai intampla, adica se mai intampla dar mai rar, adica ma trezesc noaptea si imi bate tare inima, transpir tot...Si ma gandesc in momentele alea sa nu pățesc ceva.

Eu sunt o fire emotiva si sensibila de fel... A da si asta cu stresul o moștenesc, ca toata familia mea e asa... Oarecum mi-e rusine sa le zic parintilor.

Nu stiu sincer acum ce sa mai scriu ca nu imi vin in minte, dar sper sa ma ajutati cu un sfat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-ar putea sa ai anxietate. Vorbeste cu parintii tai si mergi la medic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar faza ca nu am chef de nimic toata ziua si obosesc rapid tot de la starea asta e sau?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok asta cu, nu te mai stresa bun e ok dar chestia asta ca nu am chef de nimic in fiecare zi, obosesc rapid... Tot de la starea asta ar putea fi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bun faza cu nu te mai stresa e ok, dar chestia ca nu am chef de nimic toata ziua si nu am chef de viata, obosesc rapid. Tot de la starea asta este?

| Voidwithin a răspuns:

Tu constientizezi deja ca aceasta nu este starea ta naturala, deja ai facut primul pas si ai inteles ca asta nu esti tu. Parca ma regasesc pe mine cand citesc ce ai scris aici. Am mai multe teorii cu privire la starea ta. Una dintre ele ar putea fi faptul ca ai devenit obisnuit si acomodat cu starea asta negativa, multi dintre noi cand eram mici obisnuiam sa plangem si sa ne ranim intentionat pentru a capta atentia. De aici se poate deduce ca un comportament negativ (care nu este dezirabil) ne serveste in scopul nostru de a atrage atentia celor din jur pentru ca daca ne-am comporta pozitiv nu am mai fi centrul atentiei. O alta teorie de-a mea ar fi gandirea-compulsiva, cand rationalizezi si filozofezi prea mult ori despre trecut si greselile de atunci fata de care inca mai simti un resentiment dar nu ai nicio putere sa le schimbi ori despre viitori si grijile care se trag din responsabilitati puse pe umerii tai de asteptarile societatii si familiei, gen, locul de munca de peste 10-20 de ani, facultatea pe care o alegi, viitoare prietena etc. Astfel esti practic lasat fara nicio putere, trecutul nu poate fi schimbat iar viitorul e inexistent pentru ca inca nu s-a intamplat, deci nu e decat o iluzie, nici nu stii daca vei mai fi peste 10-20 de ani. Prezentul e singurul moment adevarat in care ai putere de schimbare. Cat despre stres, nu este genetic, este invatat si probabil e invatat de mai oriunde privesti cu ochii in societate. Oamenii ajung sa fie stresati, sa faca boli din cauza stresului iar pentru unii ideea asta in sine provoaca si mai mult stres. Ciclul e continu. Stresul din ziua de azi e ilogic, singurul stres logic e cand te urmareste un tigru si viata iti este in pericol.
Ca sa mai scurtez din randuri, ideea e ca tu ai devenit obisnuit cu starea asta, daca nu te simti prost intr-o zi atunci crezi ca ceva e in neregula cu tine. Imagineaza-ti ca eu imi beau cafeaua si mananc cornul in fiecare dimineata timp de 3 ani de zile si intr-o zi nu fac asta, sunt sanse mari ca ziua aia sa fie cea mai oribila zi in viata mea pentru ca nu am repetat acel ciclu continu. Noi oamenii suntem fiinte habituale si asta ne face sa ne complacem in propria mizerie si ne gandim ca macar acea mizerie este una cunoscuta si traim cu o frica continua de necunoscut.
Trebuie sa devii prezent si sa inveti sa te bucuri de viata. Cum? E intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui singur. Aminteste-ti totusi ca doar in prezent ai putere de decizie si fii intotdeauna sincer cu tine.

PS: Nu beau cafea si m-am mai trezit dimineata de ceva vreme.

| Gabriela_Serban_Si_1995 a răspuns:

Linistete-te nu te mai speria. Faza cu trezitul noaptea si mie mi se intampla cand eram mai mica, si aveam cosmaruri, nu le mai da asa mare importanta trece de la sine. Si nu te mai stresa la varsta ta ce stresuri ai asa mari?

| Stefan_Robert_1998 a răspuns:

Nu te speria. Sunt momente si momente in viata. Incearca sa socializezi cat mai mult. Si ai putea sa te apuci de un serial sau un joc fain(eu asa fac dar researchul pentru asa ceva e anevoios ca in ultima vreme nu a mai iesit nimic care sa imi placa la nebunie). Stai chill si asculta muzica pentru ca eu ascult toata ziua si nu am nici pe dracu. ( #satraefamilia laughing)))))))))) )