| gedderth23 a întrebat:

..Am 14 ani, 48 de kg si 165-167 cm.Azi m-am decis sa mananc mai sanatos.Am sa incep sa scriu cu ce mancam inainte.
Dimineata:
In timpul scolii nimic.
Pe timp de vacanta cereale sau sandvisuri.

La scoala:
Un sandvis sau covrigi sau produse de patiserie cum ar fi branzoaica, etc...

Acasa la amiaza:
Ciorba sau supa
Felul 2 mai multe mancaruri.

Seara:
Sandvisuri sau cereale. Uneori paine prajita cu usturoi si unt.

Intre mese mancam cipsuri,dulciuri si uneori fructe.

M-am decis ca de maine in colo sa mananc astfel:
Dimineata:
Cereale simple cu lapte(si intimpul scolii si si in vacanta)

La scoala:
Un sandivs care sa contina mai multe legume(ca de ex. salata,ardei, castravete.etc...,inainte era doar un fel de leguma,dar acum vreau sa pun mai multe)
Si un fruct.

La amiaza:
Ramane la fel,dar fara prajeli.

Seara:
Salata cu piept de pui(rosie,ardei,castravete,ceapa,ciuperci la tigaie,ridichi)
Sau un bol de cereale simple.

Intre mese as vrea sa elimin dulciurile si sa adaug in locul lor un fruct sau un suc de fructe natural facut in casa sau un shake de ceva.

Inainte nu prea faceam miscare, dar acum vreau sa alerg vreo 30-60 de minute inainte sa se intunece.

O data la 2-3 saptamani as vrea sa introduc un cheat day(adica o zi in care mananc ce vreau, am citit ca nu strica).

Imi va dauna dezvoltarii fizice aceasta schimbare sau imi voi pune in pericol sanatatea mai mult ca inainte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.,
Învață să mănânci, trebuie să ai 55 de kilograme.
Nu știi nici ce înălțime ai, mai exact!
Pa, pa.

| SabinaRsT a răspuns:

Este foarte bine ce vrei sa faci, apreciez mult ca ai initiativa in a schimba ceva in bine. Te Sustin si ai respectul meu! Bravo!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU,mananca sanatos si totul va fi bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
La inaltimea ta trebuie sa ai cam 55-57 de kilograme.
O alimentatie diversificata si practica mult sport.
Niciodata sa nu faci prostia sa sari peste micul dejun.
Te pup!

| SoNiCxXx a răspuns:

E buna ideea ta si ar trebui sa o practici... serios. Bravo pentru idee. TPU te sustine