| Madalinaa1206 a întrebat:

Am 14 ani.Am scolioza in forma literei S de 33 respectiv 35 de grade. Port corset Cheneau aproximativ 20\24 de ore pe zi si fac gimnastica medicala 6 zile pe saptamana. Dupa o luna de practicat acest "program" coloana mea s-a indreptat 5 grade si respectv 3 grade.Credeti ca dupa inca 5 luni pot trece de la corsetul Cheneau la corset Hessing (hamuri)? Va rog ajutati-ma cu un raspuns.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ely3434 a răspuns:

Hey :* Si eu port corset pentru coloana. Si eu am scolioza dar si cifoza. Port corset de 6 luni si fac gimmastica mediacala. Medicii chiar nu mi-au spus cate grade am la, coloana. Poti sa-mi spui si mie te rog cum se masoara gradele pe, radiografie? Medicii spun ca am foarte putine. O sa-mi fac o, radiografie sa vad daca mi s-a indreptat coloana. Am vorbit despre mine mai mult. Te-as ajuta dar nu pot sad

| Madalinaa1206 explică (pentru Ely3434):

Doctorul la care am fost a masurat curburile cu un raportor, nu stiu cum.

| Ely3434 a răspuns (pentru Madalinaa1206):

Aa.ok big grin

| JulieAndreeaB a răspuns:

Totul depinde de un specialist. respecta indicatiile. Doar el iti poate spune daca este bine sa urmezi acelasi tratament intens sau mai este necesara doar o corectie minorahappy