| BuffaloSoldier a întrebat:

Am 14 ani. Ieri m-a durut putin spatele intr-un loc, iar azi am observat ca am o mica umflatura acolo tare care ma doare atunci cand apas pe ea. Oare ce este? ceva grav? Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poate fi de la un chist/furuncul cu puroi, care te va dura pana se sparge, poate fi de la o lovitura sau de la o intepatura.
In fiecare caz se poate rezolva cu unguenti aplicate, DAR in fiecare caz se foloseste unguent DIFERIT!
Care unguent ajuta intr-un caz, poate dauna in celalalte.

Mergi la medicul de familie pentru consult si-ti va prescrie tratamentul potrivit.

| darrio2007 a răspuns:

Vad ca unii iti recomanda creme dar habar n-au de ce natură poate fi umflatura. „Poc, dă-i cu cremă". Poate fi acnee, un furuncul sau ceva interior. Un doctor ti-ar spune cel mai bine.

| vocea a răspuns:

Salut, trebuie sa mergi la doctor daca se agraveaza, incearca sa te ungi cu niste crema si vezi cum te mai simti.

| Gabor10 a răspuns:

Poate te-ai lovit

| Gabor10 a răspuns:

Pai poate te-ai lovit. Ca sa îți treaca pune niște gheata și tine vreo 10-15 minute Pe unflatura! Dacă in maxim doua zile nu trece, mergi la doctor să-ți recomande o crema