| Sherif77 a întrebat:

Am 14 ani si am probleme cu ochii de vreo 2 3 ani. Am si ochelari dar nu ii suprot. Arat groaznic cu ei. As vrea sa port lentile dar mi-e frica. Cine are si stie imi poate spune si mie cum e? te doare? se pot intampla accidente cand le pui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Andrei277 a răspuns:

Salut, port lentile de contact cam de 3-4 ani, sincer sa fiu la inceput si eu am vrut probleme 'cu pusul" dar dupa o perioada de timp m-am obisnuit, de durut, hmm, cand le pui simti o senzatie de inconfort, pana se "acomodeaza" ochiul cu ele, recomand intai sa te duci la medic, daca ai dioptri diferite la ochi nu le poti purta, recomand lentilele Pure Vision 2 (au un continut mare de apa, eu le pun si scot o data pe luna) bafta

1 răspuns:
| Tyberiu2000 a răspuns:

Lentilele, dacă le iei de unde trebuie și le păstrezi curate ar trebui să nu îți facă nici un fel de probleme. E drept că au o "perioadă de viață" mai scurtă decât ochelarii, în jur de 30 de zile, dar măcar scapi de problema estetică. Cu greu se pot întâmpla accidente când ți le pui, deoarece crede-mă, e mult mai ușor decât pare, sau decât îți imaginezi, și în cazuri nefericite, o să ți se irite ochiul ( ca atunci când îți intră ceva în ochi). Nu e periculos, dar totuși, pe o perioadă mai largă de timp o să fie mai costisitoare, din cauza soluției în care trebuie ținute și a înlocuirii lor constante. Sper că te-am ajutat.