| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am 14 ani si fumez din mai anul trecut adica de aproape un an. Cam acum 3 saptamani am fost foarte racita si nu am fumat 4-5 zile din cauza ca aveam o tuse groaznica.
Dupa ce mi-a mai trecut cat de cat raceala, am inceput sa fumez, primele 2-3 zile fumam cate 3-4 tigari pe zi ca sa nu ma fortez mai ales ca nu mai eram obisnuita cu ele dupa atatea zile in care nu fumasem deloc.
Eu de obicei intr-o zi fumez cam 10 tigari, rareori mai mult, dar niciodata nu fumez mai mult de un pachet.
Si totusi, dupa ce mi-a trecut cat de cat raceala, cand m-am apucat din nou de fumat eu inca mai tuseam dar mai putin si scuipam mucoase tot timpul. Am crezut prima oara ca mucoasele sunt din cauza ca eram racita si ca o sa treaca de la sine.
Faza e ca pana si acum dupa aproape 2 saptamani de cand mi-a trecut de tot raceala, mereu am senzatia ca am o mucoasa blocata in gat si cand tusesc scuip incontinuu aceeasi chestie. Are o culoare galbuie de obicei si se intampla sa scuip asa de multe ori pe zi.
Poate sa fie din cauza tigarilor sau din cauza ca m-am apucat de fumat fara sa las raceala sa imi treaca de tot?
Inainte sa racesc nu am avut niciodata asa ceva si mi-e frica, poate e ceva destul de grav, pentru ca eu de aproape 2 saptamani am asa.
Dar totusi nu stiu ce poate fi tinand cont de faptul ca nu am nici macar un an de cand fumez.
De exemplu, maica-mea fumeaza de aproape 30 de ani si niciodata nu a avut asa, pentru ca am intrebat-o si pe ea daca i s-a intamplat.
O fi din cauza ca fumez tigari prea tari?
De obicei fumez marlboro 7 fara bila si acum o saptamana fumam dunhill gri. Nu l-am schimbat deloc si cred ca am fumat dunhill gri mai mult de 3 luni.
Si tocmai de asta am schimbat tigarile pentru ca am crezut ca e din cauza ca nu le tolerez pe alea, dar cu marlboro tot scuip mucoase.
Apropo, nu am probleme de respiratie.
Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Dupa un an de fumat deja incepe sa apara tusea fumatorului.
Esti la o varsta mica, nu fumezi ca mine de 15 ani, ar trebui sa iti vina mai usor sa te lasi, daca vrei asta... sau macar redu numarul, e destul de mult si 10 tigari pe zi de la varsta asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai inceput sa scupi, atunci cand tusesti, inseamna ca exista o infectie in plamanii tai.
Te sfattuiesc sa mergi de urgenta la medicul de familie, sa-ti dea o radiografie pulmonara.
Te mai sfatuiesc ca urgent sa renunti la fumat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te lași de fumat. Asta poți face.

| alina2k18 a răspuns:

Posibil sa fii facut o mica bronsita si fumatul contribuie si elwinking
Du-te la medic sa te asculte la inima si plamani sa te diagnosticheze si sa iti dea vreun siropel sau tratament.

| Crackman a răspuns:

Tusitul ala este un efect al fumatului, interesant ca te ai apucat de tușit asa de devreme, nu vreau sa te sperii dar ești la jumătatea vieții dacă o continui cu alea?

| Digikey a răspuns:

Tigarile pe vremuri erau mai naturale.Acum contin mii de chestii care pot provoca boli grave.Conteaza si varsta la care te-ai apucat, numarul tigarilor, reactia organismului.
Mama ta tot la 13 ani s-a apucat de fumat?

| DaniTDCI a răspuns:

Nu au legatura tigariile cu acea mucoasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa scotea bunicu de la tumora tot de la fumat
Doctor neaparat