| anonim_4396 a întrebat:

am 14 ani si in 4 luni si jumatate am un eexamen, am extrem de mult de recuperat si nu fac fata, dupa jumatate de ora de invatat sunt extrem de obosita nu ma pot concentra, invat foarte greuu, ce mi-ai recomanda? sa iau lecitina o data pe zi si pe langa asta si memo sim sau memoplus? cat ttimp sa iau si cate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti lua lecitina si poate memoplus (desi esti cam mica pentru el), dar nu te astepta la efecte imediate. Adica efectle reale apar dupa minim 6 saptamani de administrare. Trebuie sa intelegi ca creierul functioneaza ca un muschi: daca nu are antrenament la invatat, functioneaza prost si nu se poate remedia peste noapte. Trebuie sa te antrenezi intens (invatat multe ore pe zi, in fiecare zi) timp de ani de zile ca sa ai performante. In 4 luni, daca inveti foarte mult, poti recupera putin, adr nu te astepta la mari performante. De-abia in vreo doi ani de invatat intens si zilnic iti vei atinge potentialul. In plus, fiecare zi de pauza te va da inapoi cu minim doua saptamani.

3 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Buna,draga mea. Multe persoane cunoscute au luat aceste suplimente si nu le-au fost de ajutor.

Incearca sa inveti sa faci scheme logice de pe care sa inveti, abrevieri, de ex ai o serie de cuvinte importante de retinut(eu dau exemple banale) masa, casa, tabla tine-le minte dupa primele lor litere mct.

Eu la facultate, unde am o tona de invatat pe zi, ma inregistrez o data spunand cursul tare, clar si rar si apoi il ascult la casti in timp ce fac alte treburi. Cel putin pe mine ma ajuta.

Invata sa iei pauze dupa o ora de invatat de exemplu, pentru a putea asimila cat decat informatia.

Si fii mai relaxata!

| GoldenZenith a răspuns:

Si inca ceva, incearca sa iti propui sa inveti in fiecare zi doua, trei capitole (zic capitole pentru ca nu stiu cum ai tu structurat ce ai de invatat). Va fi mult mai usor.

| doodieyu a răspuns:

Poti sa iei o pastila de memo plus o data pe zi, si de asemenea niste vitamine ca sa nu mai fii asa de obosita. Din cate am inteles, nu ai antrenament la invatat, deci iti sugerez sa te concentrezi cat de eficient poti 20-25 de minute si dupa sa faci o pauza de 5-10 min si sa o iei de la capat. Vei vedea ca in timp iti va creste capacitatea de concentrare.
Sfat: stiu ca o sa fie greu, dar incearca ca in weekend-urile care urmeaza sa renuti la iesirile cu prietenii si sa te axezi pe invatat daca ai zis ca ai mult de recuperat. Presupun ca vei da examenul de capacitate de sfarsit de a 8-a, deci mut succes!