| Cosmin_Albu_1997 a întrebat:

Buna am 14 ani si mi-au aparut niste pete maro pe spate care se intind, ce ar putea sa fie?

Uita-ti si imaginea:http://i.imgur.com/79P4Jfc.jpg? 1

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare a fi pitiriazis verzicolor, o infectie cu o ciuperca. Trebuie sa te vada cat ai repede un dermatolog, tratamentul este destul de lung si complicat (trebuie sa te dai zilnic timp de 6-18 saptamani cu 1-2 solutii sau unguente, trebuie sa fierbi toate hainele pe care le porti pentru dezinfectare)

| Felys a răspuns:

Am avut si eu asa ceva candva si mi s-a spus ca sunt din cauza soarelui, prafului, transpiratiei si mi-a dat medicul un fel de sampon cu care m-am spalat 10 zile si a trecut, dar nu mai tin minte numele samponului, mergi si tu la o farmacie si spune-i problema farmacistei si te indruma acolo, nu este o problema grava dar trebuie tratata

| MedRex a răspuns:

Mergi la dermatolog - poate fii pitiriazis versicolor sau chiar ceva mai complicat. În bolile de piele nu funcționează ce îți recomandă altul cu ceva la fel, că la fel poate fii o afecțiune autoimună, pentru care se trage mult.