| AmandytaErhan a întrebat:

am 14 ani si niciodata nu o sa fumez pentru ca am mare grija de sanatatea mea. Sptamana asta o prietena de-a mea mi-a aratat cum poti sa stingi flacara unui chibrit in gura. Eu am incercat si mi-a placut gustul ramas dupa (normal ca am inspirat fum). De atunci fumez chibrite cat mai des si asta ma ajuta sa nu vreau vreodata sa incerc fumatul tigarilor. Stiu ca nu e tutun e doar lemn dar vreau sa stiu nu-mi afecteaza rau plamanii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chibritul contine cele mai periculoase toxine pentru organism. Printre produsii secundari rezultati din arderea gamaliei de fosfor se afla si binecunoscutul gaz de lupta sarin, in concentratii mici, cei drept. plus acidul fosforic, ala de arde tot ce intalneste in cale. De aia, nici macar fumatorilor nu li se recomanda sa isi aprinda tigara la chibrit, doar la bricheta.
Daca tot iti place sa simti fumul in gat, mai bine cumpara-ti niste betisoare aromate de santal, si amusineaza fumul produs de ele, na!

| AmandytaErhan explică (pentru anonim_4396):

Thx, denumirile stiintifice de gaze periculoase ma ajuta cel mai mult...:-D suna inteligent si te motiveaza... funda

23 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cât de dulce e întrebarea ta...

Eu, de exemplu, fumez melodii (poate n-ar fi rău să încerci și tu).

Fă-ți mai bine un foc de tabără din când în când, ca să-ți satisfaci nevoia mirosului de lemn ars (și mie îmi place mult) și lasă-te de fumat chibrituri (ce nostim sună).

| AmandytaErhan explică (pentru NOname):

Pai eu prefer sa fumez ceva practic (nu melodii sau poezii...) chestia cu focul de tabara e ok dar ca nu am cu cine si singura nu vreau...si da, acum ca magandesc suna atat de nostim

| RB26DETT a răspuns:

Pentru toti care au raspuns cum ca chibritul e mai rau decat tigara: tigara contine nicotina si alte subst chimice, care afecteaza plamanii mai tare decat fumul oarecare dar totusi si fumul ala afecteaza

| xCatastrophe a răspuns:

Amm e mai rau sa fumezi un chibrit decat o tigara. Eu una am 16 ani si am fumat dar nu asa excesiv mai trag asa ocazional cand se fumeaza`n grupul unde stau. Dar asta e viata mea deci nu cred ca n`o sa fumezi e o chestie care toata lumea o incearca laughing Dar oricum tigarile sunt amare dar sunt si dulci asa ca nu mai fuma chibrituri laughing

| DaReZon a răspuns:

Pai desigur ca afecteaza. De exemplu cum ai face foc intr-un butoi si lesi usa inchisa. Stii doar ce se intampla.
Fumul ala nu este chiar bun. Te sfatuiesc sa nu mai faci asta. Si sa nu te pui pe fumat. De la mine din clasa majoritatea toti fumeaza dar eu nu o voi face beah. Ai grija de tinewinking
Regards, Woozie_Triade@yahoo.com

| Aesir a răspuns:

Orice fum e daunator pentru sanatatea ta, indiferent de provenienta lui.

| Bogdan_7318 a răspuns:

Mai bine fumezi tigari. Daca continui asa pot aparea boli la nivelul esofagului, adica a gatului.

Răspuns utilizator avertizat
| victorandrei a răspuns:

Ce faci ma? laughing))) ia incearca cu bricheta, poti sa o fumezi?

| victorandrei a răspuns:

Poti spune ca lucrezi in industria lemnului ca si consumator laughing)

| WoKy a răspuns:

Lol, sa fumezi chibrite?
Bai frate sunt mai toxice chibritele decat tigarile, nu fe nebun si mai trage miros de catran de ala in plamani!
Daca nu ma insel catranul e facut din fosfor?
si din nu mai situ ce element?
Vai doamne fereste iti faci mai rau singur!

| 1DobreMihai1 a răspuns:

AFECTEAZA!
Este cam ca tigarile doar ca puin mai daunator si acum ...chiar asa sa fumezi chibriturilaughing nici eu nu fumez pentru ca si eu am grija de sanataea mea dar serios no sa ajung nicioadaa sa fumez chibriturilaughing

| ionutz24_2810 a răspuns:

Fumezi fosfor? serios? mai bine iti bagi papadie intr-un carton si tragi din ala

| AndR3y_2220 a răspuns:

Ce "gust" poate sa aiba un chibrit, aprins!? bleak. chiar sa nu mai faci chestia asta ca nu isi are rostul! doare te imbolnavesti

| cosminandrei a răspuns:

Doamne fereste...asa am ajuns noi? sa fumam chibrite nici nu ai din ce sa tragi decat sa inhalezi...ala e gaz te intoxici iti afecteaza plamani mai ceva ca tigara..gandestete chiar asa sa iti placa fumul de la chibrite? daca vrei incearca o tigara normala.ea te-a aratat un truc si tu ai devenit cunsumatoare de lemn?

| bughy200x a răspuns:

La fel ca chibritele e si pul.a sa vezi ce o sa iti mai placa gustul rams dupa dar numai ca pul.a nu iti afecteaza plamani nici sanatatea chiar te ajuta... de scapa si de obsesia ta cu chibritelewinking

| Nyko05 a răspuns (pentru bughy200x):

Comentariul tau m-a amuzat cel mai tare din toate rolling on the floor
Si ca sa dau si eu un "sfat" Nu fuma bai nici chibrituri nici tigari, nimic pentru ca iti dauneaza la plamani si crede-ma o sa mai ai nevoie de ei, si in plus totul tine de ambitie rolling on the floor Si mie mi-au zis toti "cand o sa ajungi la liceu o sa fumezi ai sa vezi" si chestii din astea, nah sunt aXI-a si nici prin gand nu imi trece sa fumez rolling on the floor

| ToTheLight a răspuns:

... normal ca te afecteaza, atata timp cat e fum nu? e in cantitati mici... dar e la fel ca fumu de tigara ( scotand din calcul tutunul ars ) si eu am 14 ani, si nu fumez, si 30 din prietenii mei fumeaza, mereu imi ziceau ia ma si tu si nu vroiam, dupa ce au inceput sa afle parintii lor, sa ii certe, sa nu le dea bani cu frica ca isi ia tigari, au inceput sa se mai lase, eu zic sa nu fumezi nici chibrite deoarece tot fum este! FUNDA? big grin

| Enigmatic a răspuns:

Decat sa comentati aiurea cautati-va altceva de lucru sau pur si simplu raspundeti-i fetei la intrebare, fara critici. Opreste-te din fumat chibrite, ca si tigarile sunt si ele daunatoare, gaseste altceva ce s-ar putea sa-ti placa si renunta la asta.

| AmandytaErhan explică (pentru Enigmatic):

Thx, ma gandesc sa devin dependenta de altceva ca de exemplu nucsoare, ele doar sunt folositoare nu?

| Mongo a răspuns (pentru AmandytaErhan):

Ma gandesc ca acum ai vreo 19-20 ani. Cred ca numai esti dependenta de chibrite? Da, nucsoara e buna. Mai ales trasa pe nas. Doar ca are cam acelasi efecte ca si Marijuana si LSD - ( peste 30 Grame la LSD ).