| Ode34 a întrebat:

Am 14 ani si port ochelari de un an (de la 13 ani ).
M-au dus parintii la oftalmolog anul trecut fiindca s-a facut oo consultatie oftalmologica gratuita la noi la scoala.(ca altfel nu ma duceau ai mei,fiindca eu vedeam foarte bine,insa imi mai lacrimau ochii si lumina de la PC ma deranja ).
Ei bine,am mers,si am fost diagnosticata cu astigmatism miopic cu dioprtiile : -0, 25 la ochiul stang si -1, 50 la cel drept. Acum,m-am obisnuit extrem de bine cu ei, efectiv uitam ca-i port.Imi plac mult,au rame,deci nu e problema cum arata.
Problema e ca as vrea sa dau la Academia de Politie sau orice alta ramura (Forte terestre, marine..etc),si nu stiu daca o sa ma primeasca cu dioptria asta mai ales la ochiul drept.Eu m-am informat ca dioptriile o sa tot creasca straight face :/ Ochelarii astia o sa-i port permanent.
Am o intrebare : Daca parintii ma duceau cand eram mai mica la oftalmolog,si purtam ochelari atunci,era vreo sansa sa nu-i mai port de acum inainte,sau sa-mi "repare" /imbunatateasca vederea? Ma tot framanta gandul asta ca puteam sa dau la orice facultate vreau iar acum e posibil din cauza problemei la ochii sa nu merg unde vreau. Specific ca astigmatismul miopic e din nastere,la mine, iar printii mei nu au nicio boala de vedere.
Multumesc! happy
Vreau raspunsuri concrete.
p.s :ofer fundita si voturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Desi pare sa mai fie totusi multa vreme pana acolo, pana la facultate si in general poti sa schimbi asta, in fine, problema ta este ca porti ochelari.

Nu ar fi mai bine sa dai un telefon la ei si sa intrebi care sunt conditiile pentru acceptarea tinerilor care poarta ochelari?

La urma urmei daca tii neaparat sa treci examenele acelea care implica si vederea... ai putea sa iti pui lentile de contact la examen.

Apoi ce ar trwbui sa stii este ca nu conta faptul ca te-au dus acum sau te-ar fi dus mai devreme deoarece ochelarii nu corecteaza vederea in sine ci doar te ajuta pe tine sa vezi mai bine. E o diferenta. In plus nu dadeai semne ca suferi de ceva: invatai bine, nu te impiedicai prin casa, vedeai la calculator, etc.

Apoi vederea in general se strica cu varsta. La femei este ceva mai problematic mi se pare pana pe la 20 de ani parca. Dar nu sunt sigur. Ce ti-a zis medicul respectiv e adevarat, dar nu e atat de grav pe cat suna.

Mai incearca sa treci si pe la spitalul de ochi (cel turcesc) si sa ceri o consultatie. Din ce stiam eu cam 30% dintre persoanele intre 5 si 17 ani au asa ceva (in diverse forme desigur).

| Ode34 explică (pentru cristimihailov):

Multumesc! happy
Nu o sa dau un telefon acum fiindca am doar 14 ani si mai am inca 4 ani, deci mai am pana la facultate si desigur, poate o sa-mi schimb optiunea.
Ti-as da funda dar mai astept alte raspunsuri!

| thewomaninwhite a răspuns:

Acum ce apartine trecutului ramâne al lui. Nu mai ramame loc de "daca as fi facut" etc. Si eu port ochelari de la 10-11 ani, iar acum am 19, si in tot acest timp n-au corectat deloc miopia mea. Deci oricand ai fi inceput sa-i porti n-ar fi contat fiindca nu cred ca ochelarii corecteaza ceva. La 18 ani iti poti face o operatie si poate astfel vei rezolva acest mic deficit.

| Rox1234 a răspuns:

Buna! Hm. vrei un raspuns concret.o sa incerc sa te ajut in masura in care iti pot da anumite sfaturi..eu una, nu port ochelari si nu stiu cum e desi uneori vad putin *sa zicem* in ceata de la lumina pc-ului si da, petrec multe ore in fata ecranului..Hm..am inteles ca vrei sa dai la acea Academie despre care spuneai..ai abia 14 ani presupun, urmeaza liceul si mai ales sa vezi cu ce medie treci examenul de capacitate nu gandi atat de departe s-ar putea sa nu ai chiar ce iti doresti, dar daca e sa fie asa atunci e perfect xD iti pot spune doar ca nu conteaza vederea daca ai medie si esti apt/a *banuiesc ca acolo dai si probe fizice* ar conta vederea dar mai putin, porti ochelari nu vad nimic ciudat..in plus doar la sofat se face chestia asta si daca vezi cu ochelari iei permisul..deci nu vad vreo legatura intre ce ai vrea tu si vederea ta.*sper ca te-am ajutat macar 0.1%* O zi buna :* happy

| Ode34 explică (pentru Rox1234):

Multumesc de raspuns!
1) Daca vezi in ceata inseamna ca ai miopie (Daca vezi si dublu pe de-asupra, ai astigmatism miopic ).Iti recomand sa mergi la un consult oftalmologic.
2)Sincer,nu-mi fac probleme in legatura cu examenul de capacitate.Invat foarte bine (si nu, nu sunt tocilara, uneori as putea si mai bine doar ca nu ma prea straduiesc )
3)Da,se dau probe fizice acolo dar se tine cont si de vedere.
Nu stiu in cata masura m-ai ajutat, cert e ca-ti multumesc ca ti-ai pierdut din timpul tau sa-mi scrii! happy
O zi buna si tie! :*