| loove.music a întrebat:

Am 14 ani si port ochelari deoarece am strabism din copilarie (unul dintre ochi imi fuge). Port ochelari de la varsta de 2 ani, insa am dioptrii mici. Intrebarea mea este : Imi pot pune lentile de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

La aceasta intrebare iti poate raspunde doar un dr

| Tibyarad a răspuns:

E bine de stiut pentru parintii ai caror copii trebuie sa poarte ochelari ca lentilele de contact sunt o solutie. Copiii pot folosi lentilele de contact incepand cu varsta de 9-10 ani.
Avantajele lentilelor de contact:
- copilul nu va mai avea probleme datorita faptului ca poarta ochelari; lentilele de contact il vor ajuta sa se simta mai bine printre colegi: nimeni nu ii va mai spune "ochelarist"
- purtarea lentilelor nu ii va mai afecta la joaca, sport, dans.
- vederea periferica este de buna calitate.
- lentilele de contact nu se aburesc si nici nu cad de pe nas.
Lentilele de contact disponibile in acest moment sunt de buna calitate si nu pun probleme de sanatate daca sunt respectate indicatiile de folosire ( maini bine spalate inainte de manipulare si folosirea solutiilor pentru pastrare)
Pretul lentilelor de contact este comparabil cu cel al unei perechi obisnuite de ochelari cu lentile de buna calitate.
(http://www.scoalaparintilor.ro/......ii-3.html) Iti recomand sa mergi la un medic oftamolog! (http://lentile-de-contact.sorinescu.net/......html)aicea iti arata cum se manevreaza lentilele de contact!

| Denisuka08 a răspuns:

Buna du-te la un doctor care iti va recomanda operatie pentru strabism iar dupa vei putea purta lentile(eu am patit la fel si sunt foarte multumita)ps:Fundita?