| denisQ00 a întrebat:

Am 15 ani, 50 - 52 kg si 1.75- 1.76 înălțimea laughing As vrea sa stiu estimativ cam cate calorii trebuie sa mănânc pe zi avand in vedere ca nu prea fac mișcare deloc (am fost si in izolare si na.) P.S : Eu încerc sa mănânc undeva pe la 1200-1300 calorii pe zi (vreau sa rămân la greutatea asta laughing )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți calculezi caloriile după formula asta: nr kilograme x 2, 2 x 14(pentru ca ai spus ca nu faci mișcare deloc) adică la tine ar veni 51x2, 2x14= 1.570, 8 ( astea sunt caloriile pe care le consumi zilnic sa ți menții greutatea) dacă vrei sa slăbești scazi 500, dacă vrei sa te îngrași depășești caloriile.

| Sekim a răspuns:

2000 de calorii pe zi trebuie sa consume un om normal ca sa functioneze bine organismul. Cum a raspuns si celalalt coleg al nostru, daca vrei sa slabesti scazi numarul de calorii pe care corpul tau il consuma zilnic sau daca vrei sa iei in greutate il cresti. Dar! Exista un dar mare! Daca cresti numarul de calorii vei lua in greutate insa greutatea asta va fi sub forma de grasime nu de masa musculara. Pentru a lua in greutate si a arata bine, sa faci masa musculara trebuie sa faci sport, sala.