| Andreeeeeaaaa859 a întrebat:

Am 15 ani și am probleme cu acneea. Pot spune că e o acnee destul de severă pentru vârsta mea,am coșuri mici pe obraji și câteva cosuri mari (care apar doar în unele momente ale lunii) și pe frunte. Sunt niște coșuri dureroase care încă sunt vizibile și când le "acopar" cu fond de ten. Am și semne,dar semnele sunt doar pe obraji. Nu știu ce sa mai fac,am încercat câteva produse(Gerovital și încă ceva,am un lapsus) dar nu au funcționat. La dermatolog nu prea am posibilitatea sa ma duc pentru ca părinții nu ma susțin și nu ma ajuta,îmi spun ca o sa treacă,ca asa e la vârsta asta,dar mi e foarte greu. O sa merg la liceu în septembrie și mi e frica de ce o sa credea lumea despre fața mea.în momentul de față încerc sa beau multa, multa apa și sa îmi fac în fiecare seara o masca din miere (sunt la a 6a masca) și nu vad sa ma ajute. Va rog sa îmi dați niște sfaturi, ceva..Am pielea uleioasa și sensibila.
Mulțumesc mult pentru fiecare răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti sa consumi niste morcovi sau sa iei suplimente de vitamina A. Simptomele tale par a indica o concentratie scazuta de retinol.

| Andreeeeeaaaa859 explică (pentru Donsavas):

Mulțumesc mult, o să încerc și asta. O zi bună!