| Andreea7000 a întrebat:

Am 15 ani si sunt fata. De câteva săptămâni am dureri in zona pelviana, la ovare. Este o durere continua, care creste si scade mereu. Durerea se lasa si pe picior, prima data in partea stânga iar acum a început si in dreapta, menționez ca am fost deja operata de apendicita acum un an. Si de o săptămână am observat ca atunci când palpez simt niste noduli sau ceva asemănător cu o bila rotunda care in anumite locuri ma doare când apas. De asemenea imi amorțește si piciorul când durerea este mai puternica. Nu prea imi trece cu nimic durerea, iar de când ma doare, menstruația mi-a venit o data, asa cum trebuia, dar a durat 3 zile. Am făcut o ecografie la abdomen si a descoperit chisturi ovariene dar mici si nu a spus ca e ceva grav sau ca trebuie sa tratez ceva. Iar dupa ecografie a început sa ma doară acolo la ovare. Si nu cred ca am răcit pentru ca nu prea am avut cum.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DannyQ a răspuns:

Practici vreun sport ceva, ai avut accidentări în zona respectiva mai demult? Când te apeși în zona respectiva te doare mai rău decât atunci când nu te apeși?

| Andreea7000 explică (pentru DannyQ):

Nu practic nimic si nu m-am lovit. Si da, ma doare mai rau când apas pe acele galme rotunde sau ce o fi ele.

| DannyQ a răspuns:

Pai în primul rând îți recomand să te apuci de un sport și să îți pui alimentația la punct. Din câte știu eu sunt lipoame.
Te poți masa în zona respectiva cu ulei de in sau de măsline. Dar în special cred că ai nevoie de acupunctura și electroacupunctură. Toate fiind spuse îți recomand să te duci
la un medic dermatolog specializat dacă vrei sa previi agravarea acestora.

| Andreea7000 explică (pentru DannyQ):

Pai si cum se poate agrava?

| DannyQ a răspuns (pentru Andreea7000):

Pai este posibil sa ai doar o inflamație(să ai un microb în organism iar aceștia te avertizează, fiecare om are acești ganglioni sau lipoame, cum vrei tu sa le spui. Daca este așa o să își reducă dimensiunea după ce microbul dispare complet.Nu trebuie nici să îl zgândări.Sau sa te gândești la ce este mai rău, gândește pozitiv!
Îmi poți da cerere pe Facebook pentru a nu mai face spam aici: https://m.facebook.com/profile.php?id=100007021844216&ref=content_filter