| justme_5879 a întrebat:

Am 16 ani. o inaltime de 1.63 cm, si 52kg. Cand ma uit in oglinda ma vad cu cel putin 4 kg in plus. Fac foarte mult sport si mananc doar alimente cu foarte putine calorii si foarte multe cruditati, dar nu pot sa scad de 50 de kg... Risc, slabind mai mult, sa imi distrug sanatatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

Fortand organismul pentru a slabi risti sa-ti pui sanatatea in pioneze. Daca constructia ta e de asa maniera sa nu scazi mai mult in greutate nu forta. Toate la timpul lor, oricum nu esti grasa. Manaca moderat, echilibrat si sanatos, iar regimul de viata de asemenea sa-l respectri: oboseala cat mai putina, somnul de noapte sa nu scada la mai putin de 6 ore ...Bafta.

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Nu te forta, 4 kg in plus nu e foarte mult, si eu as vrea sa ma mai ingras dar nu pot asa ca nu ma fortez ca sa imi fie rau, daca mai vrei sa incerci ai putea alerga sa faci putina miscare si sa mergi foarte mult pe jos.Mult succeshappy

| domidoc a răspuns:

Schimba oglinda. Ia una usor concava.

| nitro99 a răspuns:

Trebuie sa mananci la intervale fixe in fiecare zi, sa nu mananci seara dupa 6-8(daca da ceva usor), putin sport si inca ceva.ai vazut vreodata pe oglinda unei masina ce scrie? "objects in mirror appear to be closer" adica. cele 4kg alea tale s-ar putea sa fie numai de la oglindalaughing

| ale_6601 a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci sport! sa consumi mai multe calorii fata de cate ai mancat. si daca faci efort, tine minte : trebuie sa alergi peste 20 de min, pentru ca abia atunci se ard si grasimile! pana atunci se ard numai zaharurile din sange...vitaminele...mineralele...abia apoi se ard si cele nedorite. Si bea multa apa! bafta