| ImiPlacMexicaniiXD a întrebat:

Am 16 ani si de un an ma confrunt cu tulburari de anxietate. Inainte se manifestau sub forma de atac de panica, iar acum s-au intensificat. Adica toata ziua ma simt nervoasa, plang, imi vine sa distrug lucruri, am dorinta aia sa fug, simt ca nu am putere sa ma ridic si simt si o tensiune gen imi amortesc picioarele. Nu stiu ce se intampla cu mine. De fiecare data simt nevoia sa deschid geamul si sa iau aer pentru ca am senzatia de lesin si frica. Cauza nu o stiu exact, dar toate acestea au inceput in vara 2018 cand stateam mai mult singura (cand stau singura mi se intampla mai mult). Ideea e ca eu din 2017 ma masturbam. Nu stiu daca are vreo legatura cu ceea ce se intampla. O faceam o data la o saptamana sau ceva de genul. Sa fie vorba de o dereglare hormonala? Sau de ce o iau razna? Precizez ca sunt virgina. In rest am o viata frumoasa dar imi pare rau ca nu pot sa ma bucur de toate trairile in adevaratul sens al cuvantului. Mai e cineva ca mine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai nevoie de ajutor medical de un psiholog sa te ajute sa depăsesti aceste probleme.Nu este din cauza masturbării ceea ce ai tu, sunt alte cauze pe care doar un medic bun si cu un tratament adecvat le vei invinge

| Donsavas a răspuns:

Te duci la psihiatru. Este medic specialist în boli nervoase si alte probleme psihice. El te diagnosticheaza si iti stabilește tratamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are legătură cu masturbarea, aia e sănătoasă.

| Marbea a răspuns:

Intotdeauna atacurile de panica au o cauza, trebuie sa depistezi cauza si sa o elimini.
Iesi cu prietenele, fa multa miscare, citeste carti motivationale, vizioneaza comedii. Se pare ca ai acumulat multa tensiune de aceea cred ca ar fi foarte bine sa practici un sport si ti-as sugera Tae bo.
Spune parintilor poate te duc la un psiholog care sa depisteze cauza atacurilor, la 16 ani nu ai motive sa fii nervoasa.
Gandeste-te la aspectele frumoase din viata ta.

| benga94 a răspuns:

Deci dacă te masturbai
E ceva normal ai rărit cumva asta? Poate fi o cauza simți nevoia sa faci sex și de aia o iei razna cu nervi și altele părerea mea revinoti în fire nu ai de ce sa te stresezi masturbeazăte de câte ori simți nevoia fa-ti un iubit și fa sex cu el și o sa îți revii.

| Peter920 a răspuns:

Salut te inteleg perfect, am patit si eu si inca nu mi-a trecut complet tot ce trebuie tu sa faci in primul rand e sa stii ca nu e nici un pericol real toate astea sunt doar in capul tau, atunci cand iti vine o idee in cap gandeste-te logic daca e real sau nu, in acesta stare avem de obicei ganduri ireale in realitate nu este nici un pericol, incearca sa vorbesti mai mult cu prietenii, familia, frati surori, citeste carti, asculta muzica preferata, uitate la filme care te relaxeaza, fa primblari prin parc cu cineva de dorit sa-ti gasesti o ocupatie. Toate astea au aparut la tine deoarece ai o trauma psihologica din copilarie sau a fost ceva care te-a facut sa suferi, sfatul meu e sa mergi la medicul psihiatru el te va ajuta sa intelegi motivul din care ai toate lucrurile astea neplacute totodata iti va recomda pastile care te vor linisti pe moment, vei administra pastilele atata timp cat impreuna cu psihiatrul depistati problema, iti doresc insonatosire grabnica si nu uita zambeste cat mai mult si tine minte e totul in capul tau nu este un pericol real.