| Ema6emma3 a întrebat:

Buna. Am 16 ani si de vreo 3 saptamani am sangerari vaginale foarte usoare care usor s-au transormat in secretii vaginale maronii cu cheaguri de sange. As vrea sa stiu de la ce poate fi sau daca e vorba despre o sarcina...la ginecolog n-as vrea sa merg pana nu aflu daca ar putea fi vorba si despre asta. Ultimul contact sexual neprotejat l-am avut cu 3 sapt in urma(06.02.2021) iar sangerarea a inceput la 4 maxim 6 zile dupa contactul sexual. Menstruatia mi se terminase de 5 zile si a durat 5 zile deci nu eram la ovulatie. Ce credeti ca poate fi, o infecție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea vaginala descrisa este absolut ANORMALA si din acest motiv este absolut necesar sa te prezinti la un cabinet medical de ginecologie pentru o consultatie ginecologica mai mult decat necesara,... obligatorie.
Practic este imposibil sa poata exista o sarcina instalata in uter in conditia in care exista sangerari provenite din uter. Sanngerarea ar putea fi vaginala numai in cazul in care exista o rana, o leziune sau o infectie vaginala mai grava/mai severa
Fiindca actul sexual conform afirmatiei tale a fost intretinut dupa ce :''Menstruatia mi se terminase de 5 zile si a durat 5 zile'' este posibil sa fi avut loc inainte de a incepe perioada fertila a ciclului menstrual, se poate aprecia si considera ca cel putin teoretic este imposibil sa fii insarcinata in acest moment. Multa sanatate!

| Ema6emma3 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos pentru raspuns...voi merge cat de curand la un ginecolog

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarea intre menstruatii nu este niciodata de bun augur, insemannd ca este prezenta o infectie sau o problema care necesita consultatie medicala de urgenta si tratament.

| Floridori a răspuns:

Daca ai putea raspunde la urmatoarele intrebari, ar fi de mare ajutor:
1.cat de regulat este ciclul tau menstrual?
2.ai avut si alte simptome asociate?
3.ai mai avut contacte sexuale inainte?

| Ema6emma3 explică (pentru Floridori):

Ciclul imi vine undeva la 29-30 de zile
Da am mai avut
Nu...doar sangerarea vaginala. E ca si cum as fi avea secretiile vaginale normale doar ca maronii

| Floridori a răspuns (pentru Ema6emma3):

In cazul acesta, sangerarea este absolut anormala si trebuie sa mergi neaparat la ginecolog.
Multa sanatate!