| Billionaire_1297 a întrebat:

am 16 si 1.70 in inaltime. De aproximativ 10 luni nu am mai crescut deloc. Fac sala de vreo 8 luni dar asta nu ar fi un motiv care sa opreasca cresterea. Parintii mei au amandoi in jur de 1.80. Oare mai cresc cel putin cat ei? Stiti ceva exercitii ce pot stimula cresterea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| florinell a răspuns:

Hey nu-ti face griji, baietii cresc pana pe la 20-21 de ani, si sa stii ca sa-r putea sa nu mai fi crescut in aceste 10 luni si din cauza salii, cel mai bine e daca vrei sa mai cresti putin sa incerci inotul, e foarte buna si cel putin 2 cm cresti, dar oricum e bine si daca esti mic, pana la urma e mai bine cu picioarele pe pamant decat cu capu-n aer, nu?happynu te mai ingrijara e foarte bine si 1, 70!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sala de forta la varsta ta este un motiv puternic de oprire a cresterii. Organsimul nu poate metaboliza suficiente proteine incat sa si cresti si sa si pui masa musculara, asa ca a intrerupt cresterea in inaltime. Nu prea ai ce face, peste limitele organismului nu poti trece.

| LeMotán a răspuns:

Pana la 18-20 de ani mai cresti. Apuca-te de basket sau volley. Consuma produse care contin calciu si vitamina D sau ia niste suplimente nutritive. Sa cresti mare!

| Sonny a răspuns:

Ar trebui sa consulti medicul de familie, pentru ca e nefiresc, ca in 10 luni de zile sa nu cresti de loc, avand in vedere ca parinti tai au o inaltime de 1, 80.
Din punctul meu de vedere, as zice sa o lasi mai moale cu sala, fiindca la varsta ta, ar trebui sa faci un sport adevarat, nu sa mergi la sala si sa tragi de fiare, ti-as recomanda sa fai bascket.
Eu am 1. 87, iar pe la varsta ta am facut si handball si bascket, si datorita lor m-am dezvoltat armonios, adica, o statura solida, o masa musculara normala pentru inaltimea mea.

| CelMaiBlogger a răspuns:

Da ai sa mai cresti. Poti juca baschet sau sa te apuci de inot, sigur mai cresti in inaltime daca te apuci de inot.

| Marwell a răspuns:

Eu am facut niste exercitii care au avut rezultate foarte bune, am crescut peste 5 cm de la ele, uite le gasesti aici, are si in format video, foarte simplu de urmat(iti ia 15 min):
http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/exercitii-crestere/

| angel4v3ryour a răspuns:

coolar putea fi dar daca vrei sa mai cresti ai putea practica sporturi precum inotul, baschetul, volei... iar cu sala ai timp cand mai crestiwinking

| alexandru_4652 a răspuns:

Salut laughing am exact aceiasi problema. nu stiu ce sa spun am 16 ani si 1. 70 eu m-am lasat de sala. si mananc mai mult... sanatos fara mec si alte porcarii. adevarat de sala este timp. iar acum fac exercitii care nu au nicio legatura cu cresterea. abdomene. o sedinta de 100 la 2 zile. si gantere pentru biceps. big grin de 8 kg bucata. eu unul sper sa mai cresc. daca nu. asta ce putem face. suntem asa cum ne-a lasat natura. eventual. sa te duci la doctor sa ii explici situatia poate iti da niste vitamine ceva. bafta in continuare!

| DjMitZză a răspuns:

Frate. poti sa ramai asa si din cauza la sala. trebuie' sa te lasi de aparatele pentru umeri, si unele pentru spate care te "apasa" sa zic asa, lasa-te de alea si incearca sa faci "tractiuni" sau mergi la inot.

| Minnie_7097 a răspuns:

Incearca exercitii la spalier stimuleaza cresterea, si nu tine neaparat de parinti pentru ca mama are 1. 65 iar eu am 1. 80 >big grin

| PeachTheo a răspuns:

Nu ai nevoie de niciun exercitiu, 16 ani nu este varsta la care o adolescenta se opreste din crestere. Sfatul meu:lasa natura sa-si urmeze cursulwinking

| ingerasha_9743 a răspuns:

Nu ii neaparat sa ai inaltimea parintilor tai!
da poate fi si din cauza ca faci sala la 16 nu cred ca ii destul de sanatos sa faci sala da eu nu pot sa stiu cat de dezvoltat esti1ma intelegi nu?
deci poate fi si din cauza asta! Altadata sa fi mai atent ce te hotaresti sa faci! BAFTA IN CONTINUOARE! funda