| anonim20976 a întrebat:

Buna, am 17 ani, 1.72m inaltime si 47kg, as vrea sa pun cateva kg in plus macar spre 55kg, vreun sfat in legatura cu asta? Va ofer funda, multumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal recomand sa cresti in masa musculara, logic ca vei pune si grasimi au si ele rostul lor, vezi de un program de culturism si de o alimentație bogata in proteine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sfat: mai asteapta 2 ani.
Mananca echilibrat si fa miscare, nu incerca sa te ingrasi prin alimentatie dezordonata, ca vine maturitatea si cazi in cealalta extrema.

| Sn4k3 a răspuns:

Surplus caloric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rând trebuie sa ai o dieta bazata pe surplus caloric. Adica față de cate calorii mananci tu acum, mai adaugi 300-500kcal. Nu mai mult ca nu vrei sa te grabesti. Poti ori sa mananci aceleasi lucruri, dar in cantitati mai mari, ori sa mai adaugi vreo gustare sau asa ceva. Pe langa asta foarte recomandat ar fi sa faci si sport, sa cresti in masa musculara. Pentru ca vrei sa iei in greutate dar sa si arate bine pe tine. Alege orice sport vrei tu si iti face placere si te poti tine de el, iar la mancare la fel, nu inseamna sa te fortezi sa te indopi, mananci un pic mai mult, ceva ce iti place dar e si sanatos, si in cateva luni vei ajunge la rezultatele dorite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu mai fi in deficit caloric. Consuma mai multe calorii decât
Îți trebuie pentru a te menține

| Speranta12 a răspuns:

Mancare buna si sport. Daca faci prea mult sport, slabesti. Fa mai putin sport, dar nu deloc. Si mananca mai mult, dar nu prajeli, grasimi prea multe, fast-food etc. Mananca grasimi bune, legume, verdeturi, tot felul de cereale, carne, oua, lapte, branza, peste, fructe. Uite aici piramida alimentelor si importanta lor https://youtu.be/U2U5KLXg6Tk?t=110

| morfeo a răspuns:

Lol

| DeeaCarmen a răspuns:

Incearca la una sau doua mese sa dublezi cantitatea de mancare.
Sau daca mai iesi prin oras si iti permiti, mai mananca o pizza hamburger, chiar daca ai mancat recent

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Pentru a putea lua in greutate iti recomand un surplus caloric de 400-500 calorii pe zi, astfel vei putea intr-o saptamana sa iei in greutate max. 0, 5 kg. Incearca sa faci mai putin sport daca esti jucator de fotball, basket, handball, etc! Cu rabdare, vei reusi!

| IzaBella10aug a răspuns:

Mănâncă mai mult și stai mai mult în casă, fără să faci nimic.