| Loredana514638 a întrebat:

Bună..am 17 ani..de o săptămână nu pot sa respir. Ma apasa ceva foarte tare in poept. Pot fi predispusă la un atac de cord?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Predispozitia la un atac de cord se calculeaza in functie de mai multi factori nu de starea ta dintr-un anumit moment.
Probabil tu trebuie sa consulti un medic, poate ai o afectiune respiratorie.

| Loredana514638 explică (pentru alina2k18):

In urma antibioticului amoxicilina am atat arsuri gastrice cat si dificultati la respiratie.un nod in gat si apasare in piept..sa fie de la el?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Loredana514638):

Ori ai facut alergie la acel antibiotic, ori ai un atac de panica(anxietate).
In urma unui atac de panica de regula ai senzatia ca ramai fara aer, dificultati la respiratie, apasare in piept si nod in gat.

| Loredana514638 explică (pentru anonim_4396):

Exact..ma confrunt de o perioada destul de mare cu aceasta problemă..anxietate..Atacuri de panică.dar poate sa fie chiar așa de la aceste gânduri? Ar fi bine! Pentru ca vorbesc cu un psiholog..si aș sti ca va trece.dar sa stiu ca am o problemă de sanatate ( inima) ca voi muri..sunt distrusă..la medicul meu de familie pot sa merg doar peste doua zile deoarece nu e in zonă. Si totodata iar vine frica sa nu patesc ceva..fiind anxioasa ma gandesc la moarte..si parca nu trec..si ceea ce ma face sa ma speriu si mai tare e ca inainte aveam atacuri de panica dar nu avem o apasatură in piept care practic imi stopeaza aerul si un nod in gat..senzatia de a ofta/casca ca sa intre tot aerul. Pur si simplu simt ca ma sufoc si incep sa tusesc. Dupa orice mic efort simt asta..si cand ma ridic din pat. Si tiind sa iti spun ca le am mereu..nu doar intr-un moment al zilei..de aia e nelamurirea mea daca e de la această frică sau presupusul infarct.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Loredana514638):

Daca spui ca este de o perioada, cel mai probabil atunci nu este din cauza medicamentului.
Ceea ce trebuie sa faci este sa te linistesti, si sa iti spui tu tie ca totul este in regula.
Si eu aveam asa episoade, am fost la medici, credeam ca am probleme cu inima, mi s-a facut EKG, insa nu am nimic.
Senzatia de sufocare este posibil tot din aceasta cauza sa fie.
Eu mai luam magneziu cu vitamina B6 cand aveam stari de astea si imi reveneam.
Trebuie sa inveti tu sa controlezi chestiile astea, de multe ori iti vin pentru ca mereu te gandesti la ele si le astepti oarecum sa vina. Insa tu trebuie sa le spui stop. Invata sa nu te mai stresezi pentru orice, si sa gandesti mai pozitiv, sa te relaxezi.
Organismul uman este mult mai puternic decat iti imaginezi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si inca ceva, sa stii ca simptomele atacului de panica sunt asemanatoare cu simptomele infarctului miocardic, de aceea ai senzatia aceea. Dar ca sa fi sigura, fa-ti o serie de analize, un EKG la inima, spirometru pentru plamani(in cazul in care este vorba de astm), insa daca toate analizele vor iesi bine, cel mai probabil asta e cauza.

| Loredana514638 explică (pentru anonim_4396):

Iti mulțumesc din suflet. Miercuri o sa merg la doctorul de familie pentru mai multe trimiteri si o sa revin. Poate poti sa ma ajuti cu cateva lucruri care sa le fac sa scap de aceasta nesuferita rutina de gânduri. Mulțumesc mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Loredana514638):

Cu drag. happy
Trebuie doar sa te relaxezi, totul este doar in mintea ta.

9 răspunsuri:
| Sunshine123 a răspuns:

Buna! Nu iti pot raspunde la intrebare dar iti pot spune un lucru util pe care l-am citit pe Facebook-ul unei doamne care lucreaza pe ambulanta la urgente. In cazul in care ai un atac de cord, doamne fereste, trage profund aer in plamani iar apoi da-l afara tusind, si sa iti spun si de ce sa faci asta, respiratiile adanci aduc oxigen in plamani si miscarile tuse comprima inima si mentin circulatia sangelui. Atrage atentia oamenilor pentru a-i sili sa sune dupa o ambulanta, nu te lupta singura.

| Loredana514638 explică (pentru Sunshine123):

Va mulțumesc frumos! Sa speram totusi ca nu o sa patesc asta. laughing) ganduri sunt.