| Lola200228 a întrebat:

Am 17 ani și am avut gastrită cu boala de reflux gastroesofagian,am ținut regim și țin,iau antiacide dar am grețuri in continuare,nu chiar după tot ce mănânc dar am ori din cauza acestor boli ori din cauza ca ma gândesc mereu după ce mănânc ceva sa nu îmi fie greață,nu stiu dacă asta e de fapt,a venit vara au apărut fructele de sezon, înghețată și am pofta de foarte multe chestii care stiu ca îmi fac rău. Ciocolata, dulciuri in general și chips-uri și snacksuri-uri care stiu ca nu sunt sănătoase dar totuși sunt copil încă și nici sa nu mănânc puțin dulce nu e bine.
Cum sa fac sa îmi fie bine odată? M-am saturat de atâta regim și de medicamente și îmi e frica ca voi trai toată viața așa și nu voi mai putea mânca ce îmi place.
Doar cei care au trecut prin asta inteleg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca renunti la ce ai mentionat inainte si bei multa apa iti trece, burta o sa te roada o viata intreaga daca nu mananci gatit gen ciorba si tocana de cartofi, alte alimente similare. Pune mana si invata daca vrei sa traiesti peste 60 de ani, eu cred ca ma duc naibii atunci pentru ca nu ma complic cu mancarea si improvizez ce pot

| Violleta2022 a răspuns:

Esti copil la 17 ani?
Adica, esti atat de imatura, de nu poti intelege ca nu ai voie sa mananci porcarii, ca-ti fac rau?
Daca aveai 7 -8 ani as fi inteles, dar la 17 ani?
Cum dumnezeu sa te vindeci, daca tu nu esti capabila sa tii un regim serios, pe o bucata lunga de vreme, ca sa te poti vindeca definitiv?
Eu stiu una si buna, cand esti bolnav, respecti cu strictete regimul alimentar si instructiunile medicului, ca nu crapi.
Aveam 8-9 ani cand am facut hepatita si ai mei imi mai dadeau ocazional ciocolata si inghetata sau cate o prajitura cu crema, pe care fratii mei le mancau... ei bine, plangeam si refuzam sa le mananc, stiind ca sunt bolnava si trebuie sa ma vindec.
Pe cand tu, esti ditamai fata, inca 1 an si esti majora si te consideri copil mic, chiar incapabila sa te abtii de la mancaruri care iti distrug sanatatea. In felul asta duci dieta si tartamentul, pana la adanci batrenti, fiindca gastrita nu se vindeca fara sa faci ce trebuie,
Pacat ca nu esti matura la varsta asta si nu se poate conta pe tine.

| Lola200228 explică (pentru Violleta2022):

Nu am zis nimic de faptul ca nu țin regim. Am zis ca țin, doar ca îmi e pofta de chestiile pe care nu am voie sa le consum. Și da! Eu ma consider copil încă chiar dacă am 17 ani. Cât timp am părinți sunt copil! Țin regim iau medicamentele nu am zis nimic ca mănânc prostii! Citește mai întâi atent și după comentează. Am zis ca îmi este pofta de dulciuri și chips-uri chiar dacă îmi fac rău asta nu înseamnă ca le mănânc! Doar am pofta!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lola200228):

De fapt nu prea te ajuta pe tine mineta sa intelegi.
Ca prostie spusa de tine ca asta: "nici sa nu mănânc puțin dulce nu e bine." nu ar spunea-o un copil matur de 17 ani, care stie ce inseamna sa sufere, daca manaca ce nu trebuie.
Fetita, cand esti bolnava si ti se spune sa NU MANCI ceva, atunci nu manaci deloc, acel ceva!
De aceea nu te vindeci, ca manaci prostii si esti incapabila sa te tii de un regim alimentar.
Macar nu te mai plange ca nu te vindeci, cand nu esti capabila sa tii un regim alimentar strict.

| Lola200228 explică (pentru Violleta2022):

Nu ati înțeles contextul. Și nici nu am de gand sa va mai explic nimic. Stiu ce am zis și când am zis "nici sa nu mănânc puțin dulce nu e bine" ma refeream la cu totul altceva! Cei care trec prin asta stiu! Hepatita e apa de ploaie. Puteți sa va spălați pe cap cu ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lola200228):

Offf, chiar nu pricepi nimic din ce-ti spun aici, mai fetita.
Fie cum vrei tu, imbuiba-te de pofta, cu ce vrei si mergi apoi la medic si plange-te de stomac, sa vedem daca te faci bine sau nu.
Pricum, cunostintele tale sunt limitate sau inexistente in ce rpivesc bolile si simptomele.
Vad ca nu ai idee ce-i hepatita aia, daca spui ca-i apa de ploaie on mentalitatea ta.
De altfel nu mai mira asta la tine, chiar te compatimesc ca esti atat de nestiutoare si prostuta.
Mai bine nu te mai stresez, ca oricum nu pricepi ce-ti spun.
Mergi la medic cand te doare si in rest, papa tot ce-ti place, ca oricum nu-ti pasa de regi sever si tratament adecvat.
Stai pe langa mama si tata, macar cat mai esti copil, macar sa-ti explice ei, ce ai voie si ce nu.

| natur a răspuns:

Medicina avanseaza si este foarte posibil ca in viitor sa se gaseasca cauza exacta a acestei boli. Pana atunci trebuie luate masuri care sa reduca cat mai mult folosirea medicamentelor.
Sunt cateva sfaturi care ajuta aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/reflux-gastroesofagian
Pe multi i-a ajutat.