Întrebare recomandată | Snoopy21 a întrebat:

Am 17 ani si sunt bulimica. Nu voi povesti cum am ajuns in punctul asta ca nu are relevanță. Ideea este ca de 7 luni vomit zilnic, de minim 5 ori pe zi, seara iau cate 20 de laxative plus ceaiuri si Doamne, simt ca nu ma pot opri. Totul a început de la o dieta strictă si brusc m-am trezit în cușca asta.
E de menționat ca sunt anxioasă si antisocială si asta a devenit metoda mea de a-mi rezolva problemele? Fizic ma simt ca o epava, gingiile imi sângerează, stomacul a devenit un ghem de durere, am amețeli, atacuri de panică, parul cade si se rupe, etc. Tulburarea asta îmi afectează mai ales liceul, si invers, odata cu liceul treburile s-au înrăutățit. Am încercat sa discut cu mama, dar nu mă crede, nu vrea să audă că aș avea vreo boala psihica, nu vrea sa audă (o citez) de faptul ca poate as fi nebuna. Vreau sa știu din punct de vedere medical ce anume ar trebui sa fac? Mă simt disperată si efectiv habar n-am unde sa cer ajutor si unde sa apelez. Daca merg la medicul de familie, pentru ce ar trebui sa iau trimitere? Gastro? Psiholog? Ce doctor poate pune diagnosticul de bulimie si ce se petrece mai departe? Altă problemă ar fi faptul că mama nu îmi ofera susținere din punctul ăsta de vedere, deci pot sa merg la doctor singură? Fiind minora si falita? Stiu ca e penibil ce întreb, dar mă simt singură și așa pierdută. Vă rog, oricine care a trecut/ trece prin asta, care cunoaște pe cineva cu vreo tulburare de alimentație, am nevoie îngrozitor de sfaturi, înnebunesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Salut. Îmi pare nespus de rău pentru tine. Trebuie neapărat să mergi la medic indiferent ce zice mama ta, fiindcă bulimia este o boală psihică cu efecte foarte grave și asupra fizicului, cum probabil le resimți și tu. Ceea ce poate că nu-ți dai seama este că efectele sunt și pe termen lung. Cu cât mergi mai repede la medic, cu atât mai bine.

În primul rând trebuie să mergi la medicul de familie, ca să te consulte. Nu îi ceri tu la ce medic să-ți dea trimitere. Crede-mă că medicul de familie știe mult mai bine decât tine unde să te trimită și cum să te ajute.

La medicul de familie cel puțin, da, poți merge la doctor singură. Mai departe s-ar putea să fie mai dificil să mergi fără mama ta. Legea în România cere să vină și tutorele, asta pentru niște semnături, din câte știu eu. După ce iei trimiterea de la medicul de familie, încearcă să vorbești cu mama ta - poate când vede trimiterea va înțelege. Dacă nu, încearcă să mergi singură - fiindcă ești aproape majoră, puțin probabil să nu te primească, mai ales dacă explici situația.

Practic ce face mama ta se numește neglect asupra copilului, legal are obligația să aibă grijă de sănătatea ta, dar mă rog, sunt cazuri și cazuri.

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Vomiți de 5 ori pe zi, iei 20 de laxative, ești anxioasă, ai amețeli, atacuri de panică, și mama ta nu vede absolut nimic în neregulă cu tine? Asta este o mare problemă. Datoria unei mame este să-și susțină copilul și să observe când are probleme, mai ales când sunt atât de evidente ca ale tale.

Dacă nu reușești sub nici o formă să o convingi că ai nevoie de ajutor, nu ai altă soluție decât să mergi singură la doctorul de familie și să-i spui exact ce ai scris aici. El te va îndruma mai departe, și poate o va convinge și pe mama ta că ai nevoie de ajutor.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Anonim53220 a răspuns:

Vorbeste cu maica-ta, spune-i ca vrei sa mergi la spital. Daca nu vrea, te iei frumos dupa ore si mergi singura la asistente si le intrebi fără rusine, sau sa te lase sa vorbesti cu cineva... dupa ce iti spun ca ai o problema, mergi acasa, vorbesti cu maica-ta (putin sa iti pese ca te cearta, e o problema personala ce trebuie rezolvata, daca nu e interesata atunci nu o priveste) si de acolo medicii te ajuta
Iti vei reveni
- Se poate face operatie de micire a stomacului, dar daca se imtampla ceva la cusaturile din interior poti face septicemie care e fatala (nu trebuie sa te sperie chestile astea, alege medic din orase mari, Bucuresti, cluj, te interesezi)
Sper ca te-am ajutat

| diakyoko a răspuns:

Si eu sunt la fel...tot printr-o dieta asa zis "inocenta", am ajuns la bulimie si simt ca înebunesc! Stiu ca e gresit dar nu ma pot opri, a ajuns ca o obsesie (T^T)