| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani și de 2 săptămâni am avut cam o data-de doua ori pe săptămână următoarele simptome : ametesc când mă ridic brusc sau, dintr-o dată,când stau in picioare(gătesc, calc etc) sau când fac efort(alerg); am bufeuri ( călduri interioare ce se manifestă în orice moment al zilei, dar doar când stau in casa unde sunt constant 23-25°C ) și palpitații, de obicei înainte de somn! Amețelile nu durează mai mult de 2-3 minute și în momentele acelea am nevoie sa mă așez deoarece simt că "mă lasă picioarele". ameteala nu știu cum să o explic,nu vad "purici" și nu se învârte nimic cu mine,doar că simt un val de căldură interioara și după simt că se leagăna foaaarte usor pământul sub picioarele mele! nu mi se întâmplă în fiecare zi dar mă simt obosita,amețită(nu am chef sa gătesc, doar sa lenevesc in pat ), îmi e frica sa mai fac efort pentru că am impresia că în ultimul timp sunt mereu usor ametita ..Precizez că singurele pastile pe care le iau sunt anticoncepționalele Miligest pe care le iau de aprox 6-7 luni pentru niste probleme ginecologice și protecție. Nu am alte probleme de sănătate! Am luat recent aceasta luna amoxicilină la 8h pentru un abces dentar dar nu cred că are vreo legătură cu simptomele pe care le prezint eu, avand in vedere că pe perioada antibioticului m-am simțit ok și eram in pauza de 7 zile cu AC. Inainte mai aveam amețeli dar doar cand mă ridicam brusc,nu ca și acum,oricând. La ce medic să merg și ce analize sa fac? Precizez că nu am dureri de cap,aud foarte bine,consum foarte rar alcool și atunci nu cantități mari și nu știu care ar fi cauza pentru care mă simt asa; în ultima perioada trec printr-o perioada mai dificila și foarte stresanta și epuizantă psihic pentru mine,mananc haotic multe dulciuri si chipsuri,nu beau destulă apa,am inceput sa fumez mai multe țigări decât înainte, plâng des și mult mai ușor la orice chestie "inutilă" sau la orice veste ce face parte din perioada aceasta. Sa fie și asta? Îmi este frica, nu știu ce nu e in regula cu corpul meu..Am 1.64 si 49 kg.Am nevoie de sfaturile voastre,nu știu la ce medic să merg, pentru că medicul de familie îmi răspunde fara să mă asculte in totalitate și doar își dă cu părerea, cum fac majoritatea din ei, prescriu pastile fara să știe sigur care este cauza sad Va mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil poate fii din cauza pastilelor anticonceptionale, care sunt recunoascute ca avand efecte secundare nasoale, pe termen lung, pentru ca-ti produc schimbari hormonale majore.
Prezenta bufeurilor spune ca sunt deja dereglari hormonale!
De obicei, normal si natural, bufeurile apar la menopauza, nu la o varsta atat de frageda.
Sfatul meu este sa arunci anticonceptionalele, care folosite pe un sistem hormonal cu probleme deja, poate sa-ti dea cancer de san, sau de ovare.
Renunta la anticonceptionale si folosti prezervativul ca protectie, ca nu are nici un fel de efect secundar asupra ta, nu musca, nu doare, nu manaca si costa mai nimic.