Întrebare recomandată | karinne94 a întrebat:

am 18 ani si ieri am fost la urgente am facut Ekg si-a spus ca am aritmie extrasistolica.acum am impulsuri in piept respir cam greu palpitatii si am stare de agitatie imi e frica mereu sa nu cumva sa fac infarct etc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil faci in continuare extrasistole. Va trebui sa faci investigatii sa afli cauza, dar initial inlatura factorii de risc din viata ta: nu mai bea cafea, cola, cacao, nu manca ciocolata, etc, dormi suficient si intotdeauna doua ore inainte de miezul noptii (adica culca-te obligatoriu cel tarziu la ora 22.00), fa minim o ora de efort fizic usor (gen mers alert) in aer liber, redu drastic cantitatea de sare, renunta complet la televizor si redu la minim utilizarea calculatorului (numai daca esti absolut obligata si cat mai putin posibil), elimina factorii aiurea de stres (gen certuri, mers nepregatit la scoala)

| onasis1961 a răspuns:

Păi dacă ai făcut EKG-ul şi au văzut ce problemă ai, nu te-a îndrumat către un cardeolog să-ţi prescrie un tratament, se mai face un Ecocord, să se stabilească mai bine diacnosticul.Multă sănătate! Şi ai grije de tine.

| Oana92 a răspuns:

Incearca sa te linistesti pentru ca tu pe langa probleme reale pe care le ai iti induci singura o stare de agitatie. Vei face atacuri de panica daca nu incerci sa te linistesti! Mergi la un cardiolog pentru o parere cu adevarat avizata si pentru tratament. Nu dispera, si mie mi-au spus la urgente sa merg la psiholog ca imi inchipui ca sunt bolnava si dupa 2 zile am fost operata de apendicita...

Sanatate!

| laurentiu80 a răspuns:

La anii tai nu vei face infarct, inima ta este inca puternica chiar daca ai diagnostic de aritmie care in urma unui tratament se vindeca. Starile de agitatie si palpitatile pot fi din cauza fricii pe care o ai in tine de a nu face infarct, incearca sa te odihnesti, sa nu consumi cafea, cola sau sa fumezi.

| karinne94 explică (pentru laurentiu80):

Nu fumez nu beau cola si nici cafea, multumesc de raspuns.m-am mai linistit

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Aritmiile, extrasistolele ventriculare/atriale/etc. NU prezinta nici un pericol atata timp cat NU suferi de o boala cardiaca. Respiri greu si ai stari de agitatie din cauza anxietatii. Esti speriat/a, acesta este motivul.
Ma repet: Nu faci nici un infarct, sau vreun atac, extrasistolele avand nici un pericol atata timp cat nu ai o boala cardiaca, ceea ce cred ca nu ai la varsta asta. (Prin aceasta tem am trecut personal acum 5 ani.)

Sanatate!

| laurentiu80 a răspuns (pentru DraudeS):

Am trecut si eu tot acum vreo 5 ani, faceam atacuri de panica si credeam ca e inima, imi batea inima atat de tare incat un doctor mi-a dat dupa ureche diagnosticul de tahicardie.

| DraudeS a răspuns (pentru laurentiu80):

Eu, din cauza asta, la momentul actual am atacuri de panica, anxietate, agresivitate, etc., pe care le tin sub control prin tratament medicamentos, consulturi la psihiatru, sedinte de psiho-terapie, etc.
Nu este de joaca cand trebuie' sa te lupti cu tine insuti. Diagnosticul meu la urgente a fost "Asteapta-te sa mori de acum", iar cu timpul am ajuns sa studiez medicina din propria placere din cauza panicii ceea ce m-a si determinat sa fac o scoala cu specializare medicala.

Sanatate!

| silvius162003 a răspuns:

Buna,

Poti incerca suplimentele Nutrilite, o firma cu peste 75 de ani experienta!
http://www.amway.ro/product/4298,nutrilite-omega-3-complex
Am vazut rezultate extraordinare la multe persoane.
Pentru o discutie detaliata imi poti scrie pe Skype: silviu_office sau imi poti lasa mesaj

| karinne94 explică (pentru silvius162003):

BUna Silviu iti pot da id-ul meu maia894.Multumesc

| karinne94 explică:

Nu stiu parca ma deranjeaza tot din jurul meu..am pofta de mancare as manca toata ziua si nu ma ingras deloc in schimb obosesc si daca merg cativa pasi si respir greu parca am 80 de ani, ma enervez f repede.nu inteleg starile astea aparute asa deodata