| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani, 1m60, și 64 de kg.
Este bine?
Eu as vrea sa slabesc. (Ceva sfaturi?)
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NYØ2002 a răspuns:

Daca vrei sa vorbesti cu mine contacteaza-ma pe Facebook
https://m.facebook.com/gabs.gaby.372

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Este binisor. Ca sa aflii greutatea ta normala ar trebui sa iti calculezi indexul de masa corporala. Al tau cred ca este cam 25, ceea e chiar intre greutatea normala si supraponderalitate (intre 18-25=greutate normala, intre 25-30=supraponderalitate, de la 30 in sus e obezitate)

Deci nu ar strica sa slabesti unul, doua kilograme.

Ca sa slabesti nu trebuie neaparat sa tii nu stiu ce diete complicate sau sa renunti la majoritatea alimentelor pe care le consumi. Daca nu vrei sa slabesti radical, adica foarte mult intr-un timp scurt, doar incearca sa mananci mai putin.

Masa cu cea mai mare valoare calorica ar trebui sa fie dimineata, iar seara cea mai usoara (poti sa chiar sa sari peste cea de seara daca doresti, atata timp cat celelalte mese sunt destul de consistente)

Unul dintre cele mai importante lucruri cand tii regim e sa ai grija la gustari. Pentru ca ai tendinta sa crezi 'E doar o bomboana, nu are nimic, cate calorii poate sa aiba una singura?' si fiindca ai putea crede ca nu conteaza foarte mult continui sa gustaresti si pana la urma se aduna caloriile fara sa-ti dai seama

| Bibio22maria2005 a răspuns:

Este foarte bine ai o greutate normala pentru vârstă ta