| NoOne18 a întrebat:

Buna, am 19 ani, nu am deloc sani si sunt foarte slaba. Exista pastile cu hormoni care ar putea sa-mi rezolve problema? sau orice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
47 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Asta iti este gena. Trebuie sa te obisnuiesti cu fizicul tau. Daca incepi cu pastile, medicamente etc, nu este bine. Asa este natura umana. Nu toti aratam asa cum ne dorim. Conteaza sa ai sanatate.

| NoOne18 explică (pentru baru):

Degeaba daca nu ma simt bine si arat oribil de slaba

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista pastile cu hormoni ca sa te ingrasi, hormonii sinettici sunt prescrisi cu alta destinatie, nu pentru ingrasat.
Pentru a te ingrasa si a-ti creste sanii, ai nevoie de hrana santoasa si mese regulate!

| doctorandus a răspuns:

Abonament la sala? Mai degraba la McDonald's.

| Frank51 a răspuns:

Sfatul meu este sa consulti un specialist daca este important pentru tine acest aspect. Vreau sa precizez ca exista fete grase fara sani, si fete slabe cu sani foarte mari, deci este 99% genetic. Efectiv cunosc o fata are 34kg dar are sani foarte misto. Daca ai caracter foarte ok pentru mine nu ar conta acest aspect, sincer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mor eu. Tu crezi ca buni cata/strabunicata isi facea atatea complexe ca are sânii mici?

| NoOne18 explică (pentru anonim_4396):

Mda pai bunicile mele aratau super, doar maica-mea s-a nascut foarte slaba si lipsita de forme si acum o mostenesc, doar ca ea a prins forme dupa 18 ani, eu nu

| Raducons a răspuns:

Lasa asa cum este, o se mai dezvolte in timp nu iti face griji.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Trimite-ne o poza cu tine într-o bluză de mărime mică, plus gândește că țâțele mari, sunt o povară literalmente pun presiune pe trapez, serratus(mai ales) și romboizi, până nu vedem o poză scriem dacă doar de dragul de a scrie, o poză fără față, doar nu facem combinații pe TPU, visele mele s-au năruit când am văzut că e mai posibil să câștigi la loto, decât să combini o păsărică pe TPU.

| Țoglă a răspuns:

Fă sport și mănâncă mult. Nu băga în tine medicamente sau alte prostii.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Sanii nu sunt o problema, mare, in Romania nu e acelasi nivel de fetish cu sanii mari cum e in America
cat despre faptul ca esti slaba, FOARTE BINE, sunt fete care sufera serios sa fie slabe, atat de serios ca ajung in extreme, cum ar fi isi pun sanatatea in pericol sau ajung pana la anorexie, depresie, bulimie, etc.

| NoOne18 explică (pentru CarcotasulVesel):

Pai eu sunt deja in depresie pe tema asta. Toate colegele mele le vad ca se maturizeaza prin forme etc si eu am ramas la fel de plata ca o scandura.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru NoOne18):

Inteleg, trebuie sa ma crezi pe cuvant, foarte multi barbati prefera femeile slabe, inclusiv eu, si imi plac mai mult decat tipul "voluptuos" pe care se pare ca ti-l doresti tu

daca nu ma crezi sau daca totusi iti doresti ce iti doresti, atunci singura solutie buna la care ma pot gandi deja ti-a dat-o cineva:

apuca-te de sala, o sa mananci mai mult implicit si o sa ti se dezvolte musculatura, iar daca zici ca ai fost si nu a mers, atunci incearca ceva mai intens si mai mult (greutati mai mari, mers mai des, etc.)... oricum ar trebui sa iti gasesti un antrenor bun (certificat) care sa iti si spuna ce exercitii sa faci si sa maresti greutatile progresiv, mai ales dupa ce ii vei spune ce iti doresti, in plus alearga zilnic si mareste cate putin distanta pe care o alergi, eventual fa inot daca poti (dezovlta toti muschii si nu ai cum sa gresesti exercitiile si sa te doara spatele sau alte probleme daca te duci la sala fara nici un antrenor bun)

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Stii ca sanii sunt facuti din grasime, nu? La sala dai jos grasimea.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sanii sunt facuti SI din grasime, nu numai din grasime
ori ea nu are grasime deloc, ca de aia se plange
asa ca daca nu ii ajuta sanii, totusi, sala o sa ii ajute restul corpului

| christine99 a răspuns:

Ia-ti un loc de munca si pune-ti silicoane in rate laughing

| Rd79 a răspuns:

Pai zi si tu ce inaltime ai, cate kg, eventual o poza.

| NoOne18 explică (pentru Rd79):

165 cm si 44 kg

| Rd79 a răspuns (pentru NoOne18):

Si cam cate calorii mananci pe zi?

| NoOne18 explică (pentru Rd79):

| Rd79 a răspuns (pentru NoOne18):

Pai incearca sa maresti pe la 3000 calorii, si gata, o sa te ingrasi happy Iti dau eu reteta daca vrei.

| Ineys a răspuns (pentru NoOne18):

Cresti pe la 3000-3500 de calorii pe zi, si vorbim dupa 1 luna daca mai esti asa slaba. Dupa aia o sa intrebi aici cum sa slabesti.

| venividivici2017 a răspuns:

Imcearca sa te duci la sala, apuca-te de un sport.Sau/Si cineva o sa te placa asa cum esti si in timp o sa fii asa cum iti doresti happy

| NoOne18 explică (pentru venividivici2017):

Cam greu, ca nu ma simt deloc bine in piela mea, orice as purta rochie, fusta, bluze etc simt ca sunt prea mari si port cele mai mici marimi.Da am incercat si sala timp de 1 an si nu prea a mers

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoOne18):

Zi-ne si noua ce ai mincat in ultimele 3 zile si cam ce faci intr-o zi normala.

| NoOne18 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ma duc la scoala,fac meditatii invat, ma uit la seriale,fac cateva exercitii de fitness, dorm, vb cu colegii. Zilnic mananc un ou fiert dimineata cu niste cereale de ovaz, dupa amiaza ciorba sau orice fel de mancare gatita iar seara imi fac de obicei un sandwhich si mai mananc un iaurt. dulciuri mai mananc, de obicei mananc vreo 6 patratele de ciocolata

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NoOne18):

Asta e mincare la tine? Ia fa frumos un calcul de calorii si vezi cit 1000 iti iese. Ciocolata nu te ajuta in mod deosebit, mai ales daca e de-aia cu zahar cit cuprinde si unt de cacao din parti.

| Adryan17 a răspuns:

Salut. Cu astfel de probleme gasesti rezolvarea la specialist. Nu recomand sa asculti sfaturile de aici. Tratamentul cu hormoni trebuie dat de un medic, nu te oricine are acces la internet.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Adryan17):

Nu numai ca sunt de acord cu ce spui, dar chiar nu cred ca un specialist ar recomanda homoni absolut deloc, pentru ca nu am auzit de hormoni de marire a sanilor sau a corpului ci doar hormoni de crestere, ori la 19 ani s-ar putea sa se fi terminat cresterea asa ca hormonii de crestere ar mari urechile, nasul si limba!

iar de asemenea, sunt de acord ca sfaturile de pe internet despre sanatate sunt nu numai nefolositoare dar potential nocive, eu am incercat sa dau un sfat care sa nu aiba ce rau sa faca, dar si acolo s-ar putea sa ma insel, ea sa aiba o problema medicala reala, care apare foarte rar si numai un specialist sa fie in stare sa o gaseasca

| Donsavas a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Vrei sa spui ca hormonii de creștere la maturitate, respectiv somatotropinul, iti creste doar nasul, urechile, limba si atât? Cum rămâne cu oasele si mușchii? Hormonul de creștere te dezvolta per total.

| Donsavas a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Hormonul de creștere ti ar dezvolta sânii dar nu doar atât ci si restul organelor iar dacă există tumori in corpul tau,ar creste si alea.
Estrogenii,hormonii care iti dau un aspect mai feminin, se pot administra dar doar dacă duci lipsa,daca Nu,vei avea parte de neplaceri.
Fiind in depresie,cu acord medical,poti incepe terapia antidepresiva. Medicamentele serotoninergice te fac sa fii indiferenta, ceea ce ar fi un lucru bun in cazul tau. Din fericire, antidepresivele si mai ales antidopaminergicele, nu doar ameliorează nevroza dar au ca efect secundar creșterea plasmatica de prolactina. Aceasta poate umfla sânii, însă poate aparea si lactatia. Nu vei avea pofta sexuala si va fi mai greu cu autosatisfacerea. Prolactina imita parțial o sarcina.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Donsavas):

Daca cresterea a incetat, din cauza de maturitate, atunci oasele nu mai au cum sa creasca, oasele in general devin mult mai dure, iar oasele capului se sudeaza intre ele
insa nu sunt expert, stiu doar din auzite, poate ma insel, insa... nu prea cred, chestia chiar are sens

| Donsavas a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Oasele nu se mai alungesc după ce se închid cartilajele, e adevărat, dar se mai pot ingrosa, mărindu se in felul asta densitatea osoasa.
Asta doar in tinerete, căci la bătrânețe procesul este invers asa cum la bătrânețe se poate scădea si din înălțime.

| NoOne18 explică:

Degeaba daca din cauza asta am depresie de ani buni si ma simt mereu prost cand ma uit in oglinda, ca rad colegii de mine, iar baietii pe care ii plac ma evita, iar restul colegelor si prietenelor mele arata super

| Rd79 a răspuns (pentru NoOne18):

Ai primit mesajul meu? Ca arata ca s-a trimis dar nu apare la mesaje trimise...

| OrdanKarris a răspuns (pentru NoOne18):

Ador femeile cu sanii mici. Pur si simplu ador femeile slabe fara sani si cu sfarcuri micute. Nu glumesc.

| NoOne18 explică:

Si ca sa vezi, rudele mele, mama, bunici, matusi au sani mari, numai eu m-am nascut o handicapata

| Alexxiax98 a răspuns:

Spui ca baietii care te plac te evita, iar tu vrei sa ai sani pentru a impresiona pe unul ca ei? Deci tu, pentru viitorul tau partener, vrei sa fii doar un corp? Cred ca de aceea nu ti-a dat Dumnezeu.
Ai fi multumita sa atragi baieti cu sanii? La asta te rezumi tu? In cazul asta, imi e mila de tine si de ce ai putea ajunge.

| NoOne18 explică (pentru Alexxiax98):

Nu dar baietii pe care ii placeam ma evitau din cauza aspectului meu, si alegeau alte fete.Si nu, nu alergam dupa baietii cei mai misto, ii placeam pe cei modesti care nu erau cine stie ce.

| Alexxiax98 a răspuns (pentru NoOne18):

Si de ce ai vrea pe cineva care apreciaza la tine doar aspectul?!
Din moment ce te uiti la baieti atat de superficiali, ma gandesc ca esti si tu la fel.

| Alexxiax98 a răspuns:

In plus, cum e posibil sa ii fi placut dar sa le spui "modesti"?

| simulare a răspuns:

Da, steroizi

| Adryan17 a răspuns (pentru simulare):

Tu gandesti inainte sa comentezi aici?

| 1Dezaxat a răspuns:

Ca sa te ingrasi ai nevoie de surplus caloric. Daca tu oricum ai o problema cu greutatea, facand sala nu o sa te ajute absolut deloc, ba chiar o sa-ti fie mai greu. Te opresti din sala si mananci, asta poti face.
Sanii sunt relativi, de fapt nimeni nu se uita cu adevarat la sani desi la prima vedere acolo te uiti.

| Marian1984 a răspuns:

In primul rand punete pe mancare creste ratia de mancare care o consumi zilnic sport cauta o dieta cat mai sanatoasa si mai bogata in nutrientii necesari organismului in al doilea rand incepe si gandeste pozitiv e viata ta, tu o traiesti, nu x sau y nu trebuie sa te intereseze de lume ce zice despre tine, cum arati e treaba ta nu a lor, incearca sa nu te mai demoralizezi singura sa nu te mai denigrezi singura repetati mereu sunt frumoasa sunt ok imi sta bine cum sunt cauta doar gandiri pozitive zambeste mereu chiar daca suferi si lasa prietenii/prietenele si cunostintele sa vorbeasca ce vor tu fii indiferenta la acuzele si vorbele care le spun despre tine poate multi/multe sunt invidiosi invidioase pe tine ca ei nu sunt ca tine si e mai simplu sa faca rau solutiile la problema ta le detii tu singura punele in aplicare si o sa iesi invingatoare sper ca aceste cateva cuvinte sa te ajute si sa fii bine. Sanatate si sa auzim de bine.

| Nicolae_Vasile_1977 a răspuns:

,,,se maresc daca vrei neaparat masandu-i, rotund! apoi asteapta ca daca devii femeie se, maresc!

| CiobiStar a răspuns:

Oh,my dear.

Nu ar trebui sa te ingrijorezi deloc in legatura cu marimea sanilor tai.Esti foarte bine asa cum esti.Nu incerca sa impresionezi baietii cu niste sani foarte mari.

Persoana potrivita te va place exact asa cum esti.Baietii interesati de marimea sanilor, sunt in general, cei obsedati de sex.Nu cred ca iti doresti un baiat de genul in viata ta.

Crede-ma, daca nu ai sani, nu e o problema.E posibil sa fie ceva genetic.

Pastile exista.Sunt genul de pastile pe care le iau transexualii atunci cand fac o schimbare de sex.Contin foarte multi hormoni femini.Tu deja ai hormoni feminini, deci nu stiu daca e foarte ok sa le consumi.
Cel mai bine ar fi sa intrebi un medic.

Dar cum am spus.Nu ar trebui sa iti faci prea mari griji.

Ai grija de tine.Te pup.