| AtashiNoBakaDesu a întrebat:

Am 19 ani si mereu am fost o fata micuta si grasuta. Aveam la un moment dat 1, 56 m si 67 kg. Dar m-am hotarat ca ajunge, si ca vreau sa ma schimb. Asa ca am inceput sa mananc cat mai putin si mai sanatos si sa fac sport. Astfel am ajuns dupa un an si ceva la 51 kg. Dar in ultima vreme am o pofta de mancare exagerata, si nu stiu ce sa fac! Incerc sa ma abtin, sa beau apa multa, si altele dar mereu ajung sa ciugulesc cate ceva. Nu mananc nesanatos, doar fructe, legume si mancare gatita. Dar mamei mele ii placea mult atunci cand eram grasuta si acum intentionat face multa mancare buna, prajituri si saratele ca sa ma faca sa mananc si sa ma ingras. Pana acum nu mancam mult, dar acum chiar nu stiu ce am. Fac sport 5-6 zile pe saptamana, dar as prefera sa-mi mentin stilul de viata pe care l-am inceput, si sa nu ajung din nou la ce eram odata.
Deci ce as putea face ca sa nu mai simt nevoia sa rontai cate ceva in continuu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consumă fructe ori de câte ori simți nevoia să ronțăi ceva.
Pa, pa.

| Veme a răspuns:

Pai iesi cu prietenii si mananca asa cum este dat mancatul, ca necesitate, nu ca placere. Orice ar fi nu rontai intre mese, mananci doar la masa. Este un obicei sanatos. Intreab-o pe mama ta daca vrea vreun nepot, pentru ca desi ne invartim in jurul cozii si spunem criterii pompoase, atat barbatii cat si femeile tin cont de aspectul fizic.

| L0v3isTheWaY a răspuns:

Salut!
De cate ori iti vine senzatia sa rontai ceva te sfatuiesc sa mesteci guma.
Si in legatura cu mama ta nu-ti face grija asa sunt mamele.
Succes!winking

| WhatAreWeTalkinAbout a răspuns:

Mananca cubulete de gheata, care pe langa faptul ca nu ingrasa, iti cresc metabolismul.