| anonim_4396 a întrebat:

am 19ani si in 3 zile am baut 1litru de alcool de 90grade. Azi noapte mi s-a facut rau si am vomitat f mult sange. Astazi dimineata eram fresh dar dupa ce am baut putina apa si am mancat un mar am vomitat imediat. Acum ma ma simt ok, pot manca. Faptul ca am vomat sange trebuie sa ma ingrijoreze sau e ceva ce poate trece de la sine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sper ca o sa iti fie invatatura de minte.Alcoolul a distrus multe vieti. Vrei sa devii un dependent de alcool? Sa nu poti sa te realizezi in viata datorita acestei patimi? Sa nu poti sa iti formezi o familie, sau daca iti vei forma, cu siguranta din cauza alcoolului ti se va destrama.Mediteaza putin acum cand nu este prea tarziu!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsatura cu sange este o urgenta de gradul 0 (adica maxim). NU trece de la sine, de obicei semnifica o leziune care pune viata in pericol. Orice pacient cu aceasta problema trebuie internat de urgenta si investigat. Cheama imediat ambulanta si mergi la spital.

| alessia5158 a răspuns:

Ai avut o hematemeza(hemoragie la nivelul tractului digestiv superior)---din cauza efectului iritant al etanolului la locul de stagnare( cam 30% din alcool stagneaza timp de 1 ora la nivelul tubului divestiv pana ce va fi absorbit!), se produc edeme ale mucoaselor :vase de sange se umfla si se pot sparge( de aici si hemoragia)
Cred ca te-ai jucat cu viata ta! ---daca ai scapat de moarte nu inseamna ca ai scapat si de consecintele organice ale ingerarii unui alcool atat de concentrat si foarte apropiat de alc. etilic absolut ( de 99, 3%). Du-te la medic!

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mergi la medic. Poate ca ai o rana la stomac.Cum ai putut sa bei atata alcool? Ai vrut sa te sinucizi?

| boogdan91 a răspuns:

*N-am vrut sa ma sinucid, am baut doar pentru simplu fapt ca imi place sa fiu beat big grin.
*In cazul unei hemoragii interne la stomac, nu ar trebui sa ma doara sau sa nu pot manca. O sa merg la spital luni pentru un control.dar vreaau sa stiu la ce ma pot astepta.

| boogdan91 a răspuns:

Am baut cantitati industriale vara asta, nu stiu daca e dependenta sau nu dar de acum o sa beau mai cu masura, si doar bere. Nu stiu daca sa ma duc la spital, daca ar fi ceva grav cred ca m-as simti rau. Eu ma simt ok, doar ca mi se tot acumuleaza cam multa saliva in gura.

| danielaxyz a răspuns:

De la atatea grade de alcool, cred ca ai hemoragie interna la nivelul stomacului

| dEEk a răspuns:

Nu speriati ma baiatul sad tremur cand aud de ambulanta