| Maria378885e976nbg a întrebat:

Am 21de ani si inca din adolescenta am avut probleme cu menstruatia neregulata. Prima fiind la aproape 13 ani. Medicul de familie imi tot dadea extracte din mladite de zmeura, marar etc. La 17ani am fost la ginecolog si mi-a dat desorelle pentru reglarea menstruatiei dar m-a ajutat doar cateva luni, problema reaparand. Ideea este ca imi intarzie cate 1, 2 luni. Am fost din nou la ginecolog si am aflat ca am un uter foarte mic 4, 5 si ca ma va afecta cand voi dori un copil. Mi-a dat duphaston si microgynon pentru reglarea menstruatiei dar dupa 6 luni am revenit la aceeasi problema. Nu am mai avut menstruatie de la inceputul lunii ianuarie. Sunt disperata, chiar nu stiu ce sa mai iau sa imi vina si sa se regleze odata pentru totdeauna. Sunteti vreo fata in situatia mea? Daca da, cum v-ati descurcat? Daca am un uter mic voi putea avea copii? Astept un raspuns... multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Din pacate cred ca doar cu anticonceptionale il mai poti regla, dar si alea trebuie prescrise de doctor nu sa iei de capu tau. Iar la faza cu uteru nu inteleg de ce nu intrebi doctoru

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ar trebui sa stii ca, pe lumea asta sunte fete care au ciclul de tip REGULAT si altele de tip NEREGULAT, la fel de nomal si la fel de bine se poate trai cu amandoua, doar ca unul vine cu regularitate, celalalt, cand are chef.
La fel se poate ramane insarcinata si tot la fel de bine se poate avea sex.
Ciclul este declansat hormonal de sistemul tau, care-i influentat directd e hrana pe care o mananci in fiecare zi.
manacand ce nu trebuie, corpul nu poate transforma mancarea in vitaminele, mineralele si aminoacizii de care are nevoie si apar functionari defectuoase.
O hrana saraca in vitamine, minerale si proteine, duce in timp la dereglari hormonale si endocrine.
Cand de sanatos si regulat mananci?
Uterul se poate dezvolta, daca ii dai corpului ce are nevoie si da, poti sa faci copii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. De când au descoperit oamenii focul, mâncăm mâncare stricată cu gust bun, și îi îmbogățim pe medici, farmaciști și producătorii care fabrică mâncare stricată, cu miliarde de $ iar noi murim la 50 de ani în loc să murim la 150. Așa că, cu cât mai multe salate, biftec tartar, sushi, legume fierte doar în abur, fructe proaspete vei mânca, cu atât mai aproape vei fi de rezolvarea problemei dtale.
Ai menstruație, produci ovule, dorești copii. Vei avea copii.
Să punem răul în față.
Să zicem că așa e uterul tău.
Se numește mamă surogat.
Ovulul tău este fecundat in vitro de sperma soțului.
O fată tânără săracă cu care vă înțelegeți.
Se plantează la ea embrionul vostru conservat.
Voi o susțineți material pe perioada sarcinii.
Fata naște.
La actul de naștere, tatăl acceptă paternitatea, căci doar voi trei
știți cum a venit barza în acest caz.
Imediat începeți procedura de adopție, referitor la care v-ați înțeles cu fata în prealabil.
Acest procedeu mai are un avantaj special pentru copil pe care o să vi-l comunic după ce se naște și este adoptat de voi.
TPU! Upt!

| doctorandus a răspuns:

Nu stim noi, in orice caz tratamentul cu marar este escrocherie medicala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu mai iei nici o pastila. nici de la doctor, si nici asa dupa ureche.
Mergi asa 2-3 luni, pe incredere, si monitorizeaza. de fffffff multe ori pastilele, chiar si un banal paracetamol, sau nurofen, poate schimba data, sau decala menstruatiahappy corpul tau nu are nevoie de pastile, si de fiecare data cand iei o pastila, il pui la treaba mai mult decat ar fi necesar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cat despre uterul mic, eu m-as duce si la alt doctor sa imi confirme asta happy

| Yvonne1980 a răspuns:

Bună! Vând 30 de cutii Microgynon 21 drajeuri x 21, produse de Bayer, Germania, termen de garanție 2025-2026.
Preț 10 lei/cutia.