Întrebare recomandată | Rodica94 a întrebat:

am adormit zilele trecute pe plaja, iar acum am arsuri solare.
Am incercat deja sa ma dau cu iaurt, insa tot nu pot merge fara sa am dureri groaznice. Ce alte remedii pentru arsuri stiti si ce as putea folosi ca sa scap de bronz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Amegadaisuki a răspuns:

Cumpără de la farmacie un unguent cu proprietăți calmante și cicatrizante: Dermazin.

| funnnyman32 a răspuns:

Hei! incearca cu otet. Altadata numai sta asa mult la soare ca riscurile sunt mari.

| Basthet a răspuns:

Bună! Cumpără de la farmacie un unguent cu proprietăți calmante și cicatrizante: Dermazin. Foloseștel conform instrucțiunilor, nici mai mult, nici mai puțin.
Sănătate!

| alice4stars a răspuns:

Cu spray anti-arsuri. La mine a mers☺

| NicoletaGabriela00 a răspuns:

Miere, iaurt si otet. Incearca ceva cu aloe vera de la farmacie ☺

| kathy83 a răspuns:

Elmiplant - Lotiune spray dupa plaja. Nu ustura (contine extracte de ceai verde si aloe vera, nu e gras) la aplicare si costa in jur de 20 RON.

| Beast69 a răspuns:

Incearca si cu mustar rece

| 19iuly19ko16 a răspuns:

Buna! Eu am fost arsa pe piept, pe burta, pe picioare, spate si maini. Am cumparat Bepanthen(face reclama ca e foarte bun), e 30 lei si am terminat tubul intr-o zi, iar a doua zi mi-am cumparat un parfum fara alcool si m-am dat cu el mereu, pe langa faptul ca seara nu am mai avut nimic, toata lumea ma intreba ce parfum am ca miroase foarte bine. Orice parfum care va place, cat de ieftin, dar pe eticheta sa scrie fara alcool.

| MariaMimi06 a răspuns:

Incearca un unguent cu aloe vera happy

| AnaCristea31 a răspuns:

Buna! Am citit pe internet ca mierea este o metoda naturala de a scapa de arsurile solare. Se unge pe zona cel mai rau afectata de radiatiile solare....si va pot da un pont:pentru a va racorii putin tineti mierea la recewinking. Puteti incerca si cu ceaiul de musetel: fierbeti cateva pliculete si puneti ceaiul la frigider, apoi aflicati pe pielea arsa. Mai tot timpul cand ma ardeam de la soare bunica ma ungea cu crema de galbenele! Mult succes! Funda?

| carmencernescu a răspuns:

Incearca cu lapte dulce. In 2 zile iti trece si nici nu se cojeste pielea. Eu am patit la fel si mi-a trecut. De asemenea da-te cu ulei de masline pentru ca are proprietati hidratante.

| lalaband a răspuns:

Hey,si eu am fost in asa situatie, incearca sa folosesti crema de aloe vera, mie mia ajutat foarte mult la fel si uleiul de corp.
sper ca te-am ajutat

| flaviuspope a răspuns:

Si eu am fost exact ca tine si am fost la farmacie, mi-am luat o crema calmanta gerovital. Dupa 2 aplicari mi-am revenit