| CinevaAnonimă a întrebat:

Am anemie fierodificitară de prin luna mai si pur si simplu nu stiu ca sa-i mai fac. Mananc destul de mult, nu cred ca are legatura cu mancarea. Jumatate de vara am petrecut-o in pat sau pe la medici. Orice pastile incerc, in decurs de o luna imi scade hemoglobina. Am avut anemie de gradul 3, apoi de gradul 1 si acum am de gradul 2 si mereu simt ca imi este somn. Imi este greu sa alerg sau sa invat. In decurs de un an si jumatate am avut menstruatie care dura 7 zile si un ciclu de 21 de zile. Ce as putea sa fac ca sa nu imi scada atat? Mentionez ca am 13 ani si in urma unei analize am aflat ca am helicobacter pylori(0, 6), despre care am auzit ca se hraneste cu hemoglobina, dar nu stiu cat este de adevarat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat, helicobacter pylori nu se hraneste cu hemoglobina, nici nu ar avea cum. NU poti avea anemie severa de la aceasata infectie, dar este recomandat sa o eradichezi prin tratament corect cu antibiotice.
Faptul ca ai doar anemie feripriva nu ne da informatii suficiente, pentru orice inceput de investigare ai nevoie de o valoare a feritinei si un frotiu de sange periferic. Si trebuie sa te vada, de prima intentie, un hematolog care sa aprecieze daca nu ai nevoie de o biopsie medulara. DE asemenea, ai nevoie, in primul set de analize de teste pentru anemiile genetice, de tip talasemie, cea mai frecventa cauza de anemie severa la varsta ta.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://www.sanatatea.com/......itara.html
ai nevoie de suplimente cu fier plus o alimentatie bogata in fier, magneziu, calciu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Daca suferiti de gastrita sau ulcer si ati fost testata pozitiv pentru infectia cu H.pylori (anticorpi, testul respirator al ureazei sau endoscopie cu biopsie), cea mai sigura metoda este eradicarea infectiei prin tripla terapie: Claritromicina + Amoxicilina(1 sapt.) + Omeprazol sau o alta schema in functie de recomandarile medicului dvs.
Persoanele care prezinta infectia cu H.pylori sar nu sufera de stomac necesita eradicare numai daca au o ruda de gr. I care a suferit de cancer gastric; altfel sunt asimptomatici si nu au nevoie de tratament neaparat.
Transmiterea se face prin contact individual, vesela, obiecte de toaleta, dar riscul este scazut, asa ca e suficienta igiena mainilor si a veselei pana se termina cura de antibiotic de o saptamana. Consultati-va si cu medicul dvs., multa sanatate!
http://www.romedic.ro/forum/helicobacter-pylori-6882

| Staif a răspuns:

Tu ai lipsa de fier. In parte si din cauza menstruatiei abundente. Nu stiu, si nu cred ca are legatura cu helicobacter pylori dar si acesta trebuie tratat de urgenta.
Un prim pas, mergi la medic sa iti regleze menstruatia. Fara "asteapta pana te mariti".
Apoi, consuma multe produse cu continut mare de fier: ficat, spanac, urzica (la primavara), brocoli, fasole verde (pastai), sfecla rosie, mazare...
Sanatate!