| anonim_4396 a întrebat:

Am astigmatism si port ochelari de vedere de la 7 ani. Acum am 18 ani. Ce parere aveti despre inlocuirea ochelarilor cu lentile de contact?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci singur de munca cu lentilele

| DixieP a răspuns:

Mai bine nu. Am avut o colega căreia lentilele i-au facut mai mult rau. Trebuie sa le ingrijesti atent si apoi am inteles ca este destul de dureros când le pui la ochi, desigur dupa te obișnuiești cu ele.
Colegei mele i s-au înroșit ochii, iar dioptria ii crescuse, apoi s-a mutat pe ochelari si a fost mult mai bine.
Fiecare om este diferit, deci este posibil ca tu sa nu patesti acelasi lucru, însă eu ti-as sugera sa folosesti in continuare ochelarii.

| Măgduț a răspuns:

Lentilele de contact sunt bune, dar numai la anumite evenimente, daca chiar vrei asta eu zic sa mergi si sa vorbesti cu un medic, lentilele dupa un timp de folosire iti pot afecta ochii.