| Andr33ya a întrebat:

Am auzit că azi România este traversată de un nor periculos, ceva legat de radioactivitate. Pot să stau pe plajă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2Njdl6J In nici un caz nu se face plaja in caz de asa ceva si se foloseste sare iodata.
Uite si aici: http://bit.ly/2NpJJF7

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio institutie abilitata nu a declarat ca ar fi ajuns radiatii peste limita la noi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acel nor umple tot, aerul etc. Nu poți scăpa de el nici dacă stai în camera de hotel.

| Sofer a răspuns:

Fain. Iar trebuie sa ma ascund in buncar...

| Furnicuta000 a răspuns:

Da, dar doar dimineata si seara ca sa fii sigur. Fereste-te intre orele 11-17.

| Panamax a răspuns:

Cica bronzeaza si oasele.

| Vikaa a răspuns:

La mine-i ceru' senin, vreau sa vad si eu noru ala rolling on the floor

| christine99 a răspuns:

Nu este niciun nor radioactiv, dupa spusele autoritatilor, fa plaja linistit.
IONUŢ PURICA, SPECIALIST ÎN ENERGIE: „Nu a fost o explozie nucleară efectivă, nu a fost comparabilă cu Cernobâl, de exemplu, care a fost echivalent în eliberare de substanţă radioactive cu o bombă de 1000 de mega tone, ci a fost o deflagraţie la un motor bazat pe un reactor nuclear."

| Cduncfujndf a răspuns:

Nu e adevărată vestea asta.